Bota

Rusia ultimatum SHBA-së: Së shpejti Raketa të reja

MINSK, RUSSIA - MAY 9: In this handout image supplied by Host photo agency / RIA Novosti, S-300 long range surface-to-air missile systems during the celebration of the 70th anniversary of Victory in the 1941-1945 Great Patriotic War in the Hero City of Minsk during the celebration of the 70th anniversary of Victory in the 1941-1945 Great Patriotic War in the Hero City of Minsk, May 9, 2015 in Minsk, Russia. The Victory Day parade commemorates the end of World War II in Europe. (Photo by Host photo agency / RIA Novosti via Getty Images)

Rusia ka paralajmëruar Shtetet e Bashkuara të Amerikës se do të hakmerret ndaj saj duke zhvilluar raketa të reja “për të rivendosur ekuilibrin” e fuqisë ushtarake.

Më tej Rusia ka kërkuar nga SHBA të mos tërhiqet nga traktati i armëve, i nënshkruar në epokën e Luftës së Ftohtë.

Trump deklaroi të shtunën se Shtetet e Bashkuara do ta braktisnin traktatin, duke e akuzuar Rusinë për shkeljen e marrëveshjes, e cila ndalon raketat me bazë në tokë me rreze mesatare.

“Kjo do të thotë se Shtetet e Bashkuara nuk po fshihen, por haptazi po fillojnë të zhvillojnë këto sisteme në të ardhmen dhe nëse këto sisteme po zhvillohen, atëherë është e nevojshme që të ndërmerren veprime edhe nga vendet e tjera, në këtë rast Rusia, për të rivendosur ekuilibrin në këtë sferë”, tha zëdhënësi i qeverisë ruse, Dmitri Peskov, sipas “Reuters”.

Sipas zëdhënësit “Kjo është një çështje e sigurisë strategjike. Masat e tilla mund ta bëjnë botën më të rrezikshme”. Ndërprerja e traktatit të miratuar nga Presidenti Ronald Reagan dhe udhëheqësi sovjetik Mikhail Gorbaçov në vitin 1987, do të rriste mundësinë e përshkallëzimit të një gare të armëve, në një kohë kur Ushtria e Rusisë është bërë gjithnjë e më agresive në rajon.

Rusia i ka mohuar pretendimet e SHBA-së se ajo ka shkelur traktatin dhe ka akuzuar Shtetet e Bashkuara për minimin e marrëveshjes. Peskov tha se Moska pret një shpjegim të hollësishëm nga Uashingtoni mbi vendimin e tërheqjes së tij nga traktati. Këshilltari i Sigurimit Kombëtar i Presidentit Trump, John Bolton, pritet të takohet sot me Presidentin rus, Vladimir Putin.

Etiketa

OPINIONE