Bota

Senatori amerikan: Kundër princit Salman duhen marrë masa, po na pengon marrëdhëniet me Arabinë Saudite

Princi i kurorës Mohammed bin Salman është bërë pengesë për përmirësimin e marrëdhënieve SHBA-Saudite dhe duhet të trajtohet, paralajmëron senatori amerikan Lindsey Graham (R-SC). Ligjvënësi republikan sugjeroi të shtunën që të ndërmerren veprime të paspecifikuara kundër sunduesit saudit. Princi i kurorës është përballur me qortimin ndërkombëtar pasi u implikua në vrasjen e gazetarit të Washington, Post Jamal Khashoggi në Konsullatën Saudite në Stamboll në tetor.

“Marrëdhënia midis SHBA dhe Arabisë Saudite nuk mund të lëvizë përpara derisa të trajtohet Princi i Kurorës Mohammed bin Salman,” tha Graham në Ankara, një ditë pas takimit me Presidentin turk Rexhep Tajip Erdogan. Ai shtoi se Kongresi do të rivendosë sanksione kundër atyre të përfshirë në vrasjen e Khashoggi.

Rijadi ka ndryshuar në mënyrë të përsëritur historinë e tij për zhdukjen e Khashoggi dhe vrasjen e supozuar. Fillimisht, Mbretëria mohoi çdo njohuri apo përfshirje në këtë rast, por ndryshoi mendimin e saj pas ballafaqimit me presionin ndërkombëtar. Njëmbëdhjetë individë janë akuzuar nga prokurorët sauditë në vrasjen e gazetarit dhe me pesë të dyshuar që përballen me dënimin me vdekje.