SHBA e kërcënoj, reagon Irani: Ushtria jonë është e aftë për të përballuar çdo kërcënim

Nga Oleg Burunov

SHBA thuhet se po shqyrton një përgjigje ushtarake pasi akuzoi Iranin për organizimin e një sulmi me dron në bazën e tij në Lindjen e Mesme. Teherani i mohon akuzat dhe një komandant i lartë iranian tha më herët se ushtria e vendit është e përgatitur të japë një “përgjigje dërrmuese” ndaj çdo lloj kërcënimi.

Pra, në çfarë forme është ushtria iraniane?

Sputnik eksploron.

Ndërsa Uashingtoni thuhet se po konsideron të përkulë muskujt e tij ushtarakë kundër Teheranit, gjenerali iranian Kioumars Heidari theksoi se ushtria e vendit të tij aktualisht “qëndron në nivelin më të lartë të gatishmërisë luftarake dhe aftësisë mbrojtëse”.
Me shumë mundësi, Heidari iu referua Forcave të Armatosura iraniane në tërësi.

Forcat e Armatosura iraniane

Forcat e Armatosura iraniane dihet se janë më të mëdhatë në Lindjen e Mesme (dhe e shtata më e madhe në botë) për sa i përket trupave aktive, të cilët aktualisht numërojnë rreth 587,000 personel në detyrë aktive, sipas burimeve të hapura. Një shtesë prej 200,000 personeli rezervë e sjell fuqinë totale ushtarake të Iranit në rreth 787,000.

Forcat e Armatosura iraniane përfshijnë ushtrinë, e njohur gjithashtu si Artesh, Korpusin e Gardës Revolucionare Islamike (Sepah) dhe Forcën e Zbatimit të Ligjit (Faraja). Komandanti aktual i përgjithshëm i forcave të armatosura është lideri suprem Ali Khamenei.

Ushtria iraniane

Qëllimi i ushtrisë prej 310 mijë trupash është të mbrojë integritetin territorial të vendit nga kërcënimet e jashtme dhe të brendshme dhe të projektojë fuqinë.

Vetë Shtabi i Përbashkët i Arteshit koordinon katër degët e tij të veçanta të shërbimit, të cilat përfshijnë:

· Forcat tokësore
· forcat Ajrore,
· marina
· Forca e mbrojtjes ajrore.

Ushtria iraniane është e ndarë në katër rrethe ushtarake, dhe secili prej tyre përbëhet
· katër divizione të motorizuara
· gjashtë divizione këmbësorie
· gjashtë divizione artilerie
· dy njësi të forcave speciale
· një ndarje ajrore
· një grup aviacioni
· disa brigada logjistike.

Pajisjet ushtarake të Arteshit

Ushtria iraniane posedon pajisje ushtarake të prodhuara në vend dhe ato të prodhuara në Rusi, SHBA dhe MB.

Pajisjet tokësore përfshijnë:

· 1634 tanke (Zulfiqar, T-72, M60A1, Shefi)
· 2,345 transportues personeli të blinduar (M113A1/M577, Sarir)
· 870 sisteme raketash të shumta lëshuese (Fajr-5, BM-21 “Grad”)
· 670 automjete luftarake të këmbësorisë (BMP-2)
· 1800 hauitzer (GHN-45, M101A1)
· 1670 instalime artilerie (nga HM-12 në HM-16).
Kur bëhet fjalë për forcat ajrore, në mesin e rreth 300 avionëve luftarakë të Iranit janë avionë luftarakë të prodhimit rus, amerikan dhe kinez, respektivisht si MiG-29, F14 dhe J7.

Pajisjet detare të Iranit përfshijnë nëndetëset ruse të klasit Kilo, fregata dhe shkatërrues të prodhimit vendas dhe britanik, si dhe anije raketore të prodhimit kinez dhe francez.
Veçanërisht, pothuajse të gjithë dronët iranianë, si Karrar, Mohajer-6 dhe Shahed 149, janë prodhim vendas dhe më herët thuhet se janë testuar në konflikte të ndryshme të armatosura. Vlerësohet se Forcat Ajrore të Iranit kanë më shumë se 200 dronë në shërbim.

Renditja e fuqisë ushtarake të Iranit

Global Firepower Index, një uebsajt online i renditjes ushtarake, më parë e renditi Iranin në vendin e 13-të në botë nga 136 vende.
Lista e faqes së internetit bazohet në më shumë se 50 faktorë, duke përfshirë potencialin e krijimit të luftës në forcat konvencionale (jo bërthamore), trupat, gjeografinë dhe financat.

Disa vite më parë, CNN citoi ekspertë ushtarakë që vinin në dukje se megjithëse arsenali ushtarak i Iranit mund të mos krahasohet me SHBA-në për sa i përket teknologjisë dhe fuqisë së zjarrit, Teherani e kompenson atë me taktika dhe numra në vendet strategjike./gazetaimpakt/sputnikglobe

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne