SHBA-ja dënon deklaratat raciste të ministrit izraelit.

Komenti u dënua ashpër nga qeveria e Shteteve të Bashkuara, e cila furnizon Izraelin me 3.8 miliardë dollarë (5.9 miliardë dollarë) çdo vit në ndihmë ushtarake, duke e bërë atë deri tani mbështetësin më të fortë të vendit.

Ministri izraelit i policisë Itamar Ben-Gvir ka shkaktuar zemërim me një deklaratë për lirinë e lëvizjes së palestinezëve në Bregun Perëndimor të pushtuar, duke përfshirë dënimin e fortë nga Shtetet e Bashkuara, mbështetësi më i madh i Izraelit.

“E drejta ime, e drejta e gruas sime dhe e drejta e fëmijëve të mi për të udhëtuar në rrugët e Judesë dhe Samarisë (Bregu Perëndimor) është më e rëndësishme se e drejta e lëvizjes për arabët”, kishte thënë Ben-Gvir të enjten në një intervistë në kanalin e televizionit izraelit. 12.

Më pas ai iu drejtua gazetarit arabo-izraelit Mohammad Magadli në dhomë dhe tha: “Më vjen keq Muhamed, por ky është realiteti, kjo është e vërteta. E drejta ime për jetë ka përparësi”.

Komenti u dënua ashpër nga qeveria e Shteteve të Bashkuara, e cila furnizon Izraelin me 3.8 miliardë dollarë (5.9 miliardë dollarë) çdo vit në ndihmë ushtarake, duke e bërë atë deri tani mbështetësin më të fortë të vendit, shkruajnë mediat e huaja.

“Ne dënojmë fuqishëm komentet nxitëse të ministrit Ben-Gvir për lirinë e lëvizjes së banorëve palestinezë të Bregut Perëndimor. Ne dënojmë të gjithë retorikën raciste; mesazhe të tilla janë veçanërisht të dëmshme kur përforcohen nga ata në poste drejtuese dhe janë në kundërshtim me avancimin e respektit për të drejtat e njeriut për të gjithë”, thuhet në një deklaratë të lëshuar nga Departamenti i Shtetit i SHBA-së.

Ben-Gvir jeton me familjen e tij në vendbanimin izraelit Kiryat Arba, afër qytetit palestinez të Hebronit. Anëtarët e qeverisë nacionaliste-fetare të kryeministrit Benjamin Netanyahu, kanë bërë thirrje për kontrolle edhe më të rrepta në rrugë. /Dosja/al

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne