Shefi i OKB-së apelon për unitet midis Këshillit të Sigurimit

Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres, ka bërë thirrje për unitet midis anëtarëve të Këshillit të Sigurimit përballë krizës globale të koronavirusit.

Duke folur në takimin e parë të OKB-së për këtë çështje, Guterres tha se angazhimi i Këshillit të Sigurimit do të jetë “kritik” për të zbutur paqen dhe implikimet e sigurisë së pandemisë.

“Në të vërtetë, një sinjal i unitetit dhe vendosmërisë nga Këshillit do të llogaritej shumë në këtë kohë me ankth. Për të mbizotëruar kundër pandemisë sot, do të duhet të punojmë së bashku”, tha Guterres përmes telekonferencës.

Ambasadorja amerikane në OKB, Kelly Craft, bëri thirrje për “transparencë të plotë” dhe tha se komuniteti ndërkombëtar duhet të informohet me kohë.

“Mënyra më efektive për të përmirësuar këtë pandemi është përmes mbledhjes së saktë të bazuar në të dhënat e shkencës, si dhe përmes analizës së origjinës, karakteristikave dhe përhapjes së virusit”, tha Craft.

Pasi për herë të parë u shfaq në Wuhan të Kinës, virusi është përhapur në mbarë botën me epiqendër të re Evropën, pasi Kina kryesisht ka dalë nga kriza.

Bazuar në të dhënat nga Universiteti John Hopkins me qendër në SHBA, deri më tani nga virusi kanë vdekur mbi 95 mijë persona dhe janë infektuar mbi 1.6 milionë, ndërkohë janë shëruar mbi 345 mijë./AA

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne