Skandalet e SHISH në 5 vitet e Visho Ajazit

I diplomuar në matematikë. Ka bërë dhjetëra kurse e trajnime brenda dhe jashtë vendit. Ka treguar aftësi në disa sektorë specifikë.

Helidon Bendo pritet të shënojë emrin si drejtuesi i 10-të në krye të SHISH pas vitit 1991 por edhe i pari drejtues i SHISH që ka kaluar të gjithë karrierën e vet nga inspektor i thjeshtë deri në drejtimin e këtij institucioni.

Ai pritet të jetë gjithashtu i pari drejtues që është diplomuar pas rrëzimit të komunizmit dhe I pari që ka mbështetjen e të gjitha institucioneve të larta të shtetit dhe të shërbimeve partnere.
Dy ish drejtorë të rëndësishme në strukturat e shërbimit sekret shqiptar Sokol Gashi dhe Naim Meçalla dhanë dje vlerësimet për kreun e ri të SHISH që ka propozuar kryeministri Rama dhe është në pritje të dekretimit të presidentit te Republikes.
Të ftuar gjatë emisionit “Debati në Channel One” të gazetarit Roland Qafoku, Meçalla tha se ka punuar me Bendon gjatë kohës që mbante detyrën e drejtorit të Analizës dhe tha se ai njihet për integritet, profesionalizëm dhe aftësi të larta profesionale.
“Kam patur rastin të punoj dhe bashkëpunoj me të dhe më erdhi mjaft mirë kur dëgjova që kryeministri e ka propozuar për kreun e SHISH pikërisht Bendon. Jam i bindur që SHISH do të arrijë suksese nën drejtimin e këtij institucioni”. Në të njëjtën linjë ishte edhe Sokol Gashi pavarësisht se u shpreh se ai do arrijë rezultate vetëm nëse politika do të lejojë të punojë brenda detyrës së vet.

SKANDALET NË SHISH
Por dy ish-drejtuesit bën publikë një sërë problemesh që ka aktualisht SHISH. Sipas Gashit në këto pesë vite të drejtimit të Visho Ajazit SHISH u kthye në një organ që më parë raportonte te ai që dihet se ku se sa te kryeministti që e ka detyrë kushtetuese. “Batuta në rrjetet sociale është se pas largimit të Visho Ajazit nuk do të ketë më qytetar dixhital dhe Berisha do të mbesë pa punë”, tha Gashi.
Me një përvojë të gjatë në SHISH duke qenë katër herë drejtor në drejtori të veçanta Gashi tha se Presidenti i SHBA e nis ditën e punës duke lexuar 5 faqe raport të përditshëm që CIA ia vendos në tavolinë çdo mëngjes. Ndërsa tek ne unë nuk e di sa herë e ka takuar dhe sa herë ka shkuar Visho Ajazi Lika në zyrën e kryeministrit Rama në këto 4 vite që ai është shef i qeverisë.
Mjafton ky fakt për të kuptuar se si ka punuar SHISH në këto 5 vite. Për Gashin duke përjashtuar drejtorinë e Antiterrorit që është krenaria jonë, strukturat e tjera të SHISH kanë probleme thelbësore që nisin nga mungesa e financimit e deri tek organizimi dhe kjo ka sjellë që shërbimet e huaja jo dashamirëse ndaj Shqipërisë janë ulur këmbëkryq në vendin tonë dhe ne nuk kemi patur mundësi ti kundërpërgjigjemi.
Sipas Gashit fondet për shërbimin tonë sekret janë skandaloze. “Imagjinoni që ne kemi rezidentë vetëm në tre shtete kufitare me ne, ndërsa në shtete të tjera nuk kemi fare. Në vend që agjentët tanë të shkojnë te burimet burimet vijnë këtu sepse shërbimi ynë nuk ka parë. Pra për mua ky është një skandal që duhet të ndërhyhet më menyrë imediate”- tha ai. Por sipas Gashit skandalet në SHISH nuk mbarojnë këtu.
“SHISH është kthyer në një vatër e nepotizmi të pashoqë kur vetë drejtuesit e SHISH kanë emëruar familjarët e tyre në poste të ndryshme. Madje ka raste kur baba, nënë, bir dhe bijë punojnë në strukturat e këtij shërbimi duke u kthyer një skandal më vete. Shërbimi Informativ Shtetëror ka një organikë prej 700 deri në 800 punonjës të shtrirë në të gjithë vendin por edhe jashtë.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne