SKANDALI/ Urgjenca e Tiranës do të privatizohet!

Dr. Brataj nuk ndjehet mire.
Nuk e kuptojme pse ka ardhur ky person nga Italia ne Shqiperi kur ka qene mire e bukur atje sipas tij. Ose e kane mashtruar dhe ka rene viktime e hajdutit Beqaj, ose ka kujtuar se ne anen tjeter deti eshte bere kos dhe vuri lugen ne brez dhe mori rrugen per ne atdheun e tij te dashur. Ka kujtuar se mafia eshte vetem ne Itali.
Po te jete varianti i pare eshte per te ardhur keq, por nuk e besojme te jete keshtu, sepse nuk ka rezultuar i tille. Keshtu i bije te kete qene i papune dhe jo i shume paguar sic thote vete. Nuk e ka moshen qe te genjehet nga Beqaj. Po te ishte keshtu kishte kohe te rikthehej ne Itali dhe te vazhdonte punen aty me ndershmeri.
Me teper na rezulton varianti i dyte. Kjo vertetohet me veprimet dhe mosveprimet e tij ne dinamiken e 3 viteve qe punon ne Shqiperi. Qe ne fillim ai ka bashkepunuar ne menyre te fshehte me Fondacionin ERA ne dem te kolegeve te tij te Urgjences se Tiranes. Bashke me shefin e urgjences z Naim Lushaj e ka mbajtur te fshehte shkrirjen e kesaj urgjence. Ne fillimet e veta ka qene mendjemadh, arrogant dhe genjeshtar duke kujtuar se personeli i urgjences vecse ishte i frikesuar, ishte dhe budalla. I bente trajnime ne Peze prane zyrave te ERA-es (kur mund ta bente prane Telemedicines ne QSUT). Filloi edhe te tallet duke i bere dhe trajnim per Urgjencen e Helikoptereve dhe duke i pajisur dhe me certifikata. Tallja arriti deri aty sa t’i merte edhe firma personelit se kush ishte i gatshem te punonte ne kete sherbim. I thoshte personelit te urgjences se trajnimi dhe ushqimi ishin falas, te paguara nga ERA. Por ne fakt ERA mori nga Ministria e Shendetesise plote 36.000.000 leke (te vjetra ) per 2 dite. Keqardhje per kete personel. Por e verteta ishte ndryshe: ky dhe ministri Beqaj ja kishin dhene sherbimin e Urgjences se Helikoptereve me koncension ERA-es shume kohe perpara ketij trajnimi. Ky mburej se ishte ai drejtori i Urgjences se Helikoptereve. Bashkepunimi i tij me ERA-en arriti deri aty sa me daten 31 Dhjetor 2015 personeli i ERA-es bashke me autoambulancat e veta erdhi per te punuar ne Urgjencen e Tiranes. Aty u afishua dhe numri telefonik i ketij Fondacioni. U be njelloj si me Masimon. Kjo dite perkon me urdherin e shkeputjes se Urgjences se Tiranes nga A.SH.R. pra me shkrirjen e ketij sherbimi. Kjo poshtersi ndaj personelit te urgjences u mbajt e fshehte deri me 1 Shkurt 2016 kur u mor vesh lajmi nga media. Sa filloi protesta e personelit te urgjences, ky person bashke me Naim Lushaj jo qe su duken ne urgjence, por i mbyllen dhe telefonat. Ky i vetequajtur drejtor i Urgjences Kombetare nuk kishte kurrajon te vinte ne Komisionin e Shendetesise te Parlamentit te jepte llogari per kete katrahure qe i shkaktoi sherbimit te Urgjences te Tiranes bashke me Beqaj. Nuk kishte kurajo t’i dilte perpara kolegeve te tij te urgjences. Ne emisionin televiziv “Njerez ne fokus” te 9 Shkurtit 2016 genjente pa pike turpi duke premtuar genjeshtra. Ta shikoj ate emision dhe te thote se cfare ka realizuar vec “Coll Center-it”: abuziv ne Laprake. Ku i ka autoambulancat e reja me pajisje moderne; ku i ka ilacet; ku i ka ambientet per personeli dhe shume premtime boshe.Pra, 3- kendeshi : Beqaj, Brataj dhe Kristiani i ERA-es eshte shkateruesi i Urgjences se Tiranes.Kur te hapen letrat e tyre do te shikojme poshtersite qe kane bere me kete sherbim dhe abuzimet e bera prej tyre. N.q.s. jane te paster le t’i hapin letrat vete. Pse i fshehin? Pse mashtrojne ne media? Por kjo nuk do te vazhdoj gjate.
Ka 3 vjet qe jep deklerata kontrakditore ne media dhe ne rrethet shoqerore. Nuk eshte ai njeri i kulturuar, i pregatitur profesionalisht dhe aq i zoti sa duket ne media. Eshte krejt tjeter ne punen e tij te perditshme. I paafte, genjeshtar, mburravec (mburret se ky ka punuar shume per te miren e Urgjences se Tiranes, sa dhe rritja e rroges eshte merita e tij, dhe veshtiresit qe mer personeli ne kete sherbim te veshtire i mer per hater te tij) dhe frikecak (i thote personelit pse me shani mua. Ato qe thuhen per mua nuk jane te verteta). Nuk e dime si ka qene ne Itali. Nuk kemi degjuar fjale te mira. Njehere thote se nuk kam pune me Urgjencen e Tiranes dhe nga ana tjeter i kerkon llogari personelit te ketij sherbimi.
A mund te na thote ky drejtor se kush e menaxhon punen ne sherbimin e urgjences per qytetin e Tiranes? Cfare kopedence kane drejtuesit e spitaleve universitare mbi personelin e Urgjences se Tiranes? Pse keto spitale nuk japin ambiente per kete personel? Pse behen emerime pa kufi te personelit prane kesaj urgjence, kur aty nuk shtohet asnje autoambulance por vetem pakesohen? Si paguhen keta njerez te papune? Pse e merr personelin e Urgjences se Tiranes te punoj si centraliste prane Qendres se Komandimit kur atje ka rreth 90 veta qe i paguan per trajnim per me shume se 6 muaj? Personeli i kesaj urgjence nuk eshte ne organiken e kesaj qendre por te spitaleve universitare.A mund te na thote: Pse nuk u blene me perpara autoambulancat e reja ,pajisjet mjekesore,ilacet;por u ndertua godina 3 kateshe e Qendres se Komandimit? Cfare i duhet qytetareve se ku shkojne telefonatat e tyre per ndihme mjekesore, kur ne shtepi i shkojne autoambulanca bosh pa ilace, pa pajisje mjekesore ,pa oksigjen. Kjo ndertese mund te ishte bere dhe me vone. Ka dhe shume fakte te tjera per te thene, te cilat nuk mund t’i kundershtoni sepse jane te filmuara dhe te dokumentuara. A ke guximin ta denoncosh ministrin Beqaj prane Prokurorise per deshtimin e reformes se sherbimit te urgjences n.q.s. ju jeni i paster ,qe nuk e besojme. Kjo duket ne sjelljen, fytyren dhe te foluren tuaj neper media ku ju shprehni frike dhe pasiguri per ato qe flisni. Kjo ishte shume e shprehur ne inagurimin e dyte qe i bet Qendres se Komandimii ne pranin e dyte te Kryeministrit Rama dhe Ministrit Beqaj. Kete e tregojne dhe servilet tuaj. Edhe ju vete e dini se nuk mund t’i shpetoni kaq kollaj ligjeve te shtetit per te gjitha keto abuzime qe jane bere. Nuk keni dhe besim se mund t’ju mbrojne bashkepuntoret tuaj. Gjithcka do te merret vesh kur te hapen dokumentat nga prokuroria e shtetit. Mos kujtoni se qytetaret e Tiranes i besojne reklamat mashtruese qe jepni ne media, sepse ato e shikojne vete se cfare autoambulanca i shkojne ne shtepi. Deri tani nuk kane pare asgje nga ato qe thoni ne media. Ju garantojme se drejtesia nuk do te vonoj. Prokuroria ka dokumente te bollshme per keto abuzime. Ndeshkimit te ligjit nuk do t’i shpetojne te gjithe ata qe kane marr pjese ne shkaterimin e ketij sherbimi dhe kane abuzuar me leket e taksapaguesve te varfer shqiptare. Kjo pune eshte ceshtje kohe./ opozita.com

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne