Skllever te lindur: Rama dhe Pani Majko i premtonin amerikaneve qe ministrat do i caktonin ata.

Mbrëme, në emisionin “Të Paekspozuarit” u transmetua një kabllogram i ish ambasadorit amerikan Withers, që dëshmon skllaverine dhe peruljen e politikanëve shqiptarë ndaj ambasadave të huaja në vendin tonë dhe ne vecanti amerikaneve.

Ky kabllogram i publikuar nga Wikileaks, mban datën 8 Korrik 2009. Ai është shkruar nga ish ambasadori Withers, dhe i drejtohet Sekretarit të Shtetit, CIA-s, NATO-s dhe disa institucioneve të tjera. Ish ambasadori bën një përshkrim të politikanëve kryesorë në Shqipëri. Ajo që bën përshtypje në këtë dokument, është një spiunllek që Pandeli Majko i ka bërë ambasadës për Edi Ramën, nëse ai do të arrinte të formonte qeverinë.

“Majko pretendon se, Rama do t’i paraqesë ambasadës, një listë me ministra potencialë, për aprovim, përpara se të ndajë postet. Në mënyrë që të afrohet me komunitetin ndërkombëtar, Rama do të krijojë një kabinet me imazh pozitiv, ku të ketë diversitet dhe do t’i japë më shumë influencë personave karizmatikë dhe me lidhje të afërta me SHBA-në… sipas Majkos. “  thuhet në kabllogramin e Withers.

Rama qe nuk arriti dot të formonte qeverinë dhe nuk e dorëzoi këtë listë, e beri kete gje ne vitin 2013, kur ambasada amerikane e emeroi ministrat e qeverise Rama nga radhet e sorosisteve, prifterijve protestante dhe zarave te tjere te ambasades amerikane ne Tirane. Fashistet Benitto Musolini dhe Konti Ciano perjetojne deja vu ne varr kur shohin ate qe ben Edi Rama, Erion Veliaj dhe amerikanet sot ne Tirane.

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne