Spitali Al-Shifa në Gaza jashtë shërbimit për shkak të bombardimeve izraelite

Të paktën dy pacientë vdiqën pasi Spitali Al-Shifa doli nga shërbimi sot për shkak të bombardimeve të Izraelit në gjithçka që lëviz brenda kompleksit, thanë zyrtarët shëndetësorë në Gaza.

“Reparti i kujdesit intensiv të spitalit ishte gjithashtu në shënjestër”, tha drejtori i Spitalit Al-Shifa në një deklaratë.

“Pushtuesi bombardoi ndërtesën e kirurgjisë brenda Kompleksit Mjekësor Al-Shifa në qytetin e Gazës”, tha Ministria e Brendshme në një deklaratë tjetër.

Bombardimet artilerike dhe ajrore të Izraelit në afërsi të Spitalit Al-Shifa dhe lagjeve të Gazës nuk janë ndalur për gjashtë orë, tha kanali televiziv Palestina TV.

Të premten në mbrëmje, avionët izraelitë intensifikuan sulmet e tyre kundër spitaleve në Rripin e Gazës. Ata vazhduan sulmet e tyre në afërsi të Spitalit Al-Shifa, Spitalit Indonezian, Spitalit Al-Awda, Spitalit Al-Quds dhe Spitalit të Fëmijëve Al-Rantisi.

Të paktën 11.078 palestinezë, duke përfshirë 4.506 fëmijë dhe 3.027 gra janë vrarë nga sulmet izraelite në Rripin e Gazës që nga shpërthimi i konfliktit pas një operacioni ndërkufitar nga grupi palestinez Hamas më 7 tetor./AA

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne