Sulmi amerikan kunder Sirise eshte planifikuar qe ne vitin 2001

Gjenerali amerikan Uesli Klark i cili drejtoi luften e NATO-s ne Kosove ka deklaruar ne vitin 2007 se lufta qe sot behet ne Lindjen e Mesme dhe agresioni me i fundem amerikan kunder Sirise eshte planifikuar qe ne vitin 2001.

Ne video intervisten e meposhtme te dhene per gazetaren amerikane Amy Goodman Uesli Klark thote qe:

Une e dija (lufterat qe do bej qeveria amerikane) pse kam qenë ne Pentagon menjëherë pas 9/11. Rreth dhjetë ditë pas 9/11, shkova ne Pentagon dhe pashë Sekretarin Rumsfeld dhe Zëvendës Sekretarin Volfovitz. Shkova në katin e poshtëm vetëm për të thonë hello për disa nga njerëzit në Shtabin e Përbashkët që kanë punuar për mua, dhe një nga gjeneralët më thirri e me tha:

“Zotëri, ju keni ardhur per te biseduar. ”

Unë u thashë: Po, por jeni shumë të zënë.

“Ai tha:” Jo, jo. ”

Ai me tha:” Kemi marr vendim dhe jemi duke shkuar në luftë me Irakun. ”

Kjo ishte në ose rreth 20 shtatorit. Ai me tha:

“Jemi duke shkuar në luftë me Irakun?

Pse e pyeta une? ”

Ai tha:” Nuk e di. ”

Ai tha:” Unë mendoj se edhe vete administrate nuk e di se çfarë po ben.

“Nuk kemi informacione qe lidhin Sadamit me al-Kaedën? ”

Ai tha:” Jo, jo.Nuk ka asnje fakt. Por ata thjeshte moren vendim për të shkuar në luftë me Irakun. ”

Ai tha:” Unë mendoj se ne nuk e dimë çfarë të bëjmë me terroristët, por ne kemi marrë një ushtri të mirë dhe mund të rrezojme qeveritë. ”

Dhe ai tha: “unë mendoj se në qoftë se i vetmi mjet që ju keni është një çekiç, çdo problem duhet të duket si një gozhdë.”

Disa javë më vonë kur u ktheva per te pare personin ne kishim nisur bombardimin në Afganistan. Une e pyeta: “A do te shkojme në luftë me Irakun?” Ai me tha: “Do kete edhe më keq se kaq.” Kapi një copë letër dhe me tha: “Kam marr kete urdher nga lart”, – qe do te thotë se sekretari i Mbrojtjes ja kishte dhene “.

Sot tha ai morra kete: “Një memo që përshkruan se si ne jemi duke nisur nje lufte kunder shtatë vende në pesë vjet. Do fillojme me Irakun, dhe pastaj Sirine, Libanin, Libine, Somaline, Sudanin dhe do përfundojme me Iranin. “I thashe:” A është i klasifikuar ky informacion?

“Ai me tha:” Po, zotëri.

“Unë i thashë,” Epo, ata nuk tregojnë atë për mua.”

Pas një viti apo më shumë kur e pashe i thashë:” Te kujtohet cfare me the nje vit me pare? ”

Ai me tha: “Zoteri, unë nuk ua ka treguar ate memo! Nuk u kam treguar gje! “

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne