Bota

SHBA ka në plan të zgjerojë lidhjet ushtarake me Mianmarin në valën e mizorive kundër muslimanëve Rohingia

Shtetet e Bashkuara nuk kanë ndërmend të ndërhyjnë për të ndaluar fushatën e spastrimit etnik ndaj muslimanëve Rohingia në Mianmar dhe po harton gjithashtu një projektligj për të zgjeruar bashkëpunimin ushtarak amerikan me vendin e Azisë Juglindore në kufi me Kinën – një super fuqi rajonale që Shtetet e Bashkuara po përpiqen t’a mbajnë nën kontroll.

Senati i SHBA do të votojë për një projekt-ligj të shpenzimeve të mbrojtjes javën e ardhshme që mund të zgjerojë bashkëpunimin e Pentagonit me ushtrinë e Mianmarit, njoftoi të shtunën agjencia e lajmeve Associated Press. Një projekt-ligj i tillë lejon gjithashtu kurse dhe seminare për çështje si siguria detare, paqeruajtja dhe lufta kundër trafikimit të qenieve njerëzore, thuhet në raport. Senatori republikan John McCain, i cili kryeson Komitetin e Shërbimeve të Armatosura të Senatit, refuzoi të përgjigjet në pyetjet rreth shpenzimeve. Shtetet e Bashkuara po përballen me dënimin ndërkombëtar për shkak të dështimit të tyre për të kritikuar sundimtaren de facto të Mianmarit, Aung San Suu Kyi lidhur me bashkëpunimin e saj në spastrimin etnik të muslimanëve Rohingia në rajonin Rakhine me shumicë myslimane. Disa analistë kanë vënë në dukje se Uashingtoni nuk dëshiron të tensionojë lidhjet me qeverinë e Mianmarit dhe ushtrinë me ndikim për shkak të afërsisë së vendit me Kinën, e cila i ka dhënë statusin e një kalorësi në lojën gjeopolitike. Sipas ekspertëve, SHBA po ndjek politikën “Pivot to Asia”, e cila është në thelb një strategji për mbajtjen e Kinës. Për këtë, Uashingtoni po zbaton një politikë të angazhimit me Mianmarin, duke injoruar shkeljen e të drejtës ndërkombëtare dhe të drejtave të njeriut. Administrata Trump ka shprehur me ngurrime shqetësime rreth dhunës së sponsorizuar nga shteti kundër myslimanëve Rohingia por refuzoi të trajtojë thirrjet për sanksione ndërkombëtare kundër qeverisë së Suu Kyi. Uashingtoni ka shprehur gatishmëri në përmirësimin e lidhjeve ushtarake SHBA-Mianmar.

“Normalizimi i mëtejshëm i marrëdhënieve ushtarake me Birmaninë është gjëja e fundit që duhet të bëjmë tani”, tha Ëalter Lohman, drejtor i programit të Azisë në Fondacionin e Djathtë të Trashëgimisë. “Cili është sinjali i tmerrshëm për t’u dërguar?” Forcat e sigurisë së Mianmarit dhe militantët budistë po kryejnë mizoritë kundër muslimanëve Rohingia për disa muaj. Ata veçanërisht e ndërmorrën fushatën e egër që prej 25 gushtit. Një numër i madh muslimanësh, duke përfshirë gratë dhe fëmijët, janë djegur gjallë, torturuar deri në vdekje ose kanë humbur jetën duke u larguar nga spastrimi etnik i popullit Rohingia. Të gjithë fshatrat e myslimanëve Rohingia janë djegur tërësisht. Sipas Kombeve të Bashkuara, rreth 270,000 Rohingia kanë ikur nga Mianmair në Bangladeshin fqinj që nga 25 gushti. Muzeu Memorial i Holokaustit i SHBA ka thënë se shkatërrimi i shtëpive dhe fshatrave tregon “një përpjekje për të pastruar etnikisht rajonin e populluar me Rohingia dhe për të parandaluar kthimin e tyre eventual”. Grupi i të drejtave të njeriut “Refugjatët ndërkombëtarë” ka thënë se ushtria po bllokon ndihmën për shpëtimin e jetës”, të cilën ne e konsiderojmë si spastrim etnik dhe krime kundër njerëzimit”. Grupi i të drejtave të njeriut ka bërë thirrje për rivendosjen e sanksioneve që synojnë zyrtarët ushtarakë të Mianmarit. Dhjetëra laureatë të çmimit Nobel i kanë shkruar një letër të hapur Këshillit të Sigurimit të OKB-së duke paralajmëruar për një tragjedi “në pastrimin etnik dhe krimet kundër njerëzimit” në shtetin Rakhine, duke cituar “potencialin për gjenocid”./ PT

OPINIONE