Muxhahedinet e Maryam Rajavit kryejne sulmi kibernetik kunder parlamentit të Iranit

Hakerët e lidhur me një grup disident iranian pretenduan se kanë kryer një sulm kibernetik ndaj parlamentit të Iranit. Agjencia zyrtare e lajmeve e Republikës Islamike raportoi se faqja e parlamentit dhe faqja e lajmeve Khane Mellat ishin hakuar. Sipas agjencisë, autoritetet po hetojnë incidentin.

Al-Monitor nuk ishte në gjendje të hynte në sit që nga ora 10:30 e mëngjesit të së martës.

Një grup hakerash i quajtur “Kryengritje deri ne përmbysje” pretendoi meritën për sulmin kibernetik. Grupi është i lidhur me organizatën terroriste iraniane Muxhahedin-e Khalq, raportoi Agence France-Presse. MEK kundërshton Republikën Islamike dhe luftoi në mënyrë terroriste përkrah Irakut të Sadam Huseinit gjatë luftës Iran-Irak. Grupi shpesh përshkruhet si një kult në mediat ndërkombëtare.

Shtetet e Bashkuara më parë e përcaktuan MEK-un si organizatë terroriste, por e hoqën etiketën në vitin 2012. Disa politikane zioniste amerikane, duke përfshirë ish-zyrtarin e Bushit dhe të administratës Trump, John Bolton, e kanë lavdëruar grupin.

Pse ka rëndës ky sulm?: Irani ka qenë në shënjestër të sulmeve kibernetike shumë shpesh në 12 muajt e fundit. Në dhjetor, zëvendësministri iranian i naftës Jalil Salari tha se një sulm kibernetik nga Izraeli dhe Shtetet e Bashkuara ndërpreu 60% të pikave të karburantit në vend. Më vonë ne të njëjtin muaj, media shtetërore raportoi se hakerë të paidentifikuar kishin vjedhur të dhënat e klientëve nga Snappfood, një shërbim online i ofrimit të ushqimit në Iran.

Qeveria iraniane u akuzua gjithashtu për kryerjen e sulmeve kibernetike kundër Izraelit. Sulmet kibernetike iraniane janë rritur dhe janë bërë më të sofistikuara që nga fillimi i luftës në Gaza, raportoi Tal Pavel për Al-Monitor muajin e kaluar.

Një komandant në Korpusin e Gardës Revolucionare Islamike të Iranit e trajtoi çështjen e sulmeve kibernetike të martën.

“IRGC ka fituar një fuqi kaq të madhe saqë del fitimtare në çdo fushë beteje, qoftë në teatrin e luftës ushtarake qoftë në luftën kibernetike kundër armikut”, tha gjeneralmajor Hossein Salami, sipas Agjencisë së Lajmeve Tasnim, e lidhur me IRGC.

Zyrtarët amerikanë kanë shprehur shqetësim për sulmet kibernetike iraniane kohët e fundit. Në dhjetor, Agjencia Amerikane e Sigurisë Kibernetike dhe Sigurisë së Infrastrukturës tha se një grup i lidhur me IRGC i njohur si “CyberAv3ngers” ka synuar infrastrukturën amerikane që përdor teknologjinë nga kompania izraelite Unitronics./gazetaimpakt/al-monitor.com

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne