Bota Opinion

Sulmi terrorist i Ahvazit ekspozon kapitullin e ri të SHBA për luftërat e ndryshimit të regjimit të Iranit

Një grup terroristësh hapën zjarr ndaj ushtarëve në turmën e paradës ushtarake, ku përfshiheshin gratë dhe fëmijët dhe të paktën 25 vetë u vranë e 55 të tjerë u plagosën sipas agjensisë së lajmeve IRNA.

Sipas agjencisë së re të Tasnim, grupi terrorist infiltroi pozicionin e prapambetur të paradës ushtarake dhe nga ajo pozitë gjuajtën të shtëna në ceremoni.
Terroristët nuk mundën të depërtojnë në ceremoni, por gjuajtën nga distanca, ku fillimisht vunë në shënjestër platformën përkujtimore ku ishin ulur pjesëmarrësit e profilit të lartë dhe Korpusit të Gardës Revolucionare Islamike, duke ikur pasi hapën zjarr.

Ali Hussein Zadeh, ndihmës i kreut të çështjeve politike në provincën Khuzestan, tha për agjencinë e lajmeve Tasnim se katër terroristë kryen sulmin duke shtuar se “numri i dëshmorëve është në rritje dhe gjendja e disa të plagosurve është kritike”.
Ndërkohë, agjencia iraniane e lajmeve FARS citoi një burim të thoshte se dy terroristë u vranë dhe një tjetër u plagos, ndërsa një i katërt u arrestua nga forcat e sigurisë gjatë sulmit terrorist në qytetin Ahvaz.

Presidenti i Republikës Islamike të Iranit, Hassan Rouhani tha të dielën se terroristët që kryen sulmin terrorist të Ahvazit të shtunën kishin marrë mbështetje nga vendet fqinje në Gjirin Persik, duke theksuar se ata që përfshihen në sulmin terrorist nuk do t’i shpëtojnë dënimit dhe hakmarrjes së Iranit.
Rouhani tha në një fjalim të dielën se do të largohet nga Teherani për në Nju Jork për të marrë pjesë në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së, duke thënë se Irani nuk do ta lejë me kaq krimin e Ahvaz, duke theksuar se administrata amerikane është pas këtyre mercenarëve të rinj. “Ne e dimë se kush e ka kryer krimin e Ahvazit dhe kush është pas tyre, dhe ne do t’i përgjigjemi krimit në përputhje me ligjet dhe interesat e vendit”, përsëriti Rouhani.

Ndërsa fjala qeveritë e dënuan këtë akt terrori kundër Republikës Islamike të Iranit, administrata amerikane dhe kukullat e saj rajonale KSA dhe UAE heshtën. Ky qëndrim i ngatërruar ishte në kundërshtim me atë të kombeve të tjera, të cilat ofruan simpati ndaj viktimave dhe dënuan sulmin, me disa ambasadorë në Teheran duke shkruar mesazhe personale, ndërsa liderë të tillë si Presidenti rus Vladimir Putin dhe Presidenti Bashar Assad lëshuan deklarata zyrtare.

Koordinimi i SHBA, MEK dhe Ahwazia

Sulmuesit janë një organizatë terroriste e mbështetur nga Uashingtoni dhe Tel Avivi dhe financohen nga Arabia Saudite nën emrin “Ahwazia”, një organizatë terroriste ekstremiste që pretendon të mbrojë të drejtat e iranianëve arabë. Hulumtuesi iranian Dr Mohamed Sadiq al-Husseini shkruajti se sipas burimeve të inteligjencës iraniane sulmi terrorist i qytetit Ahvaz u zhvillua në koordinim midis “Organizatës Popullore Mojahedin” të Iranit ose “Mojahedin-e Khalq” [MEK] dhe “Ahwazia”, që është një grup separatist arabo-iranian me lidhje të dyshuara me Arabinë Saudite, e njohur edhe si “Rezistenca Kombëtare Ahvaz”.

Kjo lidhje do të vendoste drejtpërsëdrejti SHBA në krye të listës së të dyshuarve, të cilët me gjasë kanë nxitur këto sulme terroriste kundër Iranit.

Duke pasur parasysh se MEK-u, një kult iranian i fondeve shumë të dyshimta që është i dashur nga të brendshmit e Trump si John Bolton dhe Rudolph Giuliani për axhendën e jashtëzakonshme të ndryshimit të pro-regjimit, u hoq nga lista e organizatave terroriste të Departamentit të Shtetit të SHBA nga askush tjetër përveç Hillary Rodham Clinton. Pas fushatës së gjerë të lobimit në Uashington në 2012, Hillary Clinton çregjistroi disidentin iranian MEK, nga lista terroriste e Departamentit të Shtetit.

Cregjistrimi ka ndodhur megjithë raportin e NBC Neës se MEK ka vrarë shkencëtarë bërthamorë iranianë. Raporti i Richard Engel dhe Robert ëindrem cituan zyrtarët e SHBA të cilët thanë se anëtarët e MEK u bashkuan me “izraelitët” për t’i bashkëngjitur bomba të vogla magnetike në makinën e jashtme të shkencëtarëve para se t’i shpërthenin. Si rezultat, pesë shkencëtarë bërthamorë që nga viti 2007 janë vrarë deri tani. Por me sa duket Departamenti i Shtetit nuk e bleu atë raport, siç thanë për “ëashington Post” në shtator 2012 se grupi “ka hequr dorë nga dhuna dhe ia ka kthyer armët e veta forcave amerikane”.

Në administratën e tanishme të SHBA-së, ka mbështetje shumë më agresive për MEK-un e përfaqësuar nga askush tjetër përveç John Bolton-it. Bolton ka mbështetur për një kohë të gjatë grupin terrorist, pavarësisht faktit se MEK është përgjegjës për vrasjen e personelit të shumëfishtë ushtarak amerikan, një përpjekje rrëmbimi të një ambasadori amerikan dhe sulme të tjera të dhunshme në Iran para Revolucionit Islamik të 1979.

MEK-u ishte i vendosur në Irak gjatë regjimit të Sadam Huseinit, i cili siguroi armë, ndihmë financiare dhe mbështetje politike. Në vitin 1997, ajo ishte ndër grupet e para të cituara në listën amerikane të organizatave terroriste të huaja.
Megjithatë, pasi u hoq nga ajo listë nga Hillary Clinton në 2012, Bolton që atëherë ka folur në një tubim të MEK-ut në 2017, për herë të tetë, në Paris. Folës të tjerë në tubimet e MEK thuhet se janë paguar dhjetëra mijëra dollarë për paraqitjet e tyre.
Retorika e Presidentit amerikan Donald Trump në lidhje me mbështetjen e popullit iranian ka qenë gjithmonë i pavlefshëm, por duke promovuar dikë me pikëpamjet e Boltonit dhe lidhjet me nivelin më të lartë të qeverisë, tregon vetëm sa devijuese është ajo retorikë. Sa herë që Bolton flet për mbështetjen e “opozitës iraniane”, këta kultistë janë njerëzit për të cilët ai flet. Kur ai flet për ndryshimin e regjimit në Iran, ai mendon se këto janë njerëzit që duhet të marrin përsipër.

Deri më sot, asnjë mbështetës amerikan i MEK nuk është rritur aq lart në qeveri, por tani grupi do të ketë një admirues që këshillon presidentin e diskutueshëm amerikan në baza ditore.

Al-Saud paguajnë MEK-un

Sipas Dr Mohamed Sadiq al-Husseini, një burim i inteligjencës i specializuar në çështjet iraniane zbuloi detajet e mëposhtme lidhur me sulmin terrorist, që u zhvillua të shtunën në mëngjes në Ahvaz:

1) Elementet që kryen sulmin e armatosur terrorist në paradën ushtarake u trajnuan në një kamp saudit juglindor të Rijadit të specializuar për trajnimin e anëtarëve të Muxhahidëve të MEK dhe grupeve të tjera të opozitës iraniane.

2) Trajnimi është kryer nga oficerë jordanezë dhe sauditë nën mbikëqyrjen e gjeneralëve të inteligjencës amerikane dhe gjeneralëve “izraelitë”.

3) Të gjitha operacionet dhe nevojat e kampit financohen nga Ministria e Mbrojtjes Saudite. Financimi përfshin transferimin e elementëve iranianë nga vendet evropiane, veçanërisht nga Shqipëria në kampin e drejtuar nga Arabia Saudite.

4) Elementet e CIA-s dhe Mossadit menaxhojnë detyra operacionale, të tilla si lëvizja e terroristëve dhe armëve në Iran nëpërmjet kompanive tregtare dhe organizatave joqeveritare të vendosura në qytetin Al-Basra të Irakut.

5) Asetet e CIA-s dhe Mossadit në Al Basra nuk kanë të bëjnë me trajnimin dhe përgjegjësitë e tyre.

Kohët e fundit, kanali televiziv Al-Manar në Bejrut zbuloi se trajnimi për elementet e MEK po zhvillohet në vendet perëndimore, “Izraeli” dhe në kampe të veçanta brenda Arabisë Saudite dhe qelizat terroriste po lëvizin për të nxitur aktet e terrorizmit kundër Iranit përmes demonstrimeve dhe protestave të financuara nga agjencitë e inteligjencës në ato vende perëndimore. Sipas këtyre raporteve, udhëheqësit e MEK-ut janë takuar disa herë me zyrtarët e sigurisë izraelite brenda dhe jashtë “Izraeli”.

Zyrtarët amerikanë, duke përfshirë këshilltarin e tanishëm të sigurisë kombëtare, nuk kanë iluzione rreth linjave propaganduese të MEK-ut për kërkimin e demokracisë apo për të shijuar mbështetje brenda Iranit. Ata e dinë shumë mirë se sa i përçmuar është MEK-u në atë vend. Ndryshe nga grupet e tjera opozitare iraniane, megjithatë, MEK mund të ngrejë operacione ushtarake. Anëtarët e saj shkaktojnë sabotim, vrasje dhe terrorizëm.

Prandaj, ata posedojnë cilësi që janë jashtëzakonisht të dobishme për qëllimet strategjike të SHBA-ve për të shkaktuar ose ndryshimin e regjimit (nga pushtimi) ose kolapsi i regjimit (nga destabilizimi).

Me fjalë të tjera, për teorinë anti-iraniane të Uashingtonit, MEK nuk është e nevojshme për të zëvendësuar qeverinë aktuale dhe udhëheqësin suprem në Iran; ajo vetëm duhet të ndihmojë kolapsin e saj të dëshiruar me financimin saudit. Pas të gjitha humbjeve të shkaktuara nga politika e jashtme e SHBA në Lindjen e Mesme për shkak të aleatëve rajonalë të paaftë, mendimi i dëshiruar i SHBA-së ishte që kaosi pasues do të dobësonte Iranin dhe do të zhvendoste ekuilibrin rajonal të fuqisë ndaj aleatëve amerikanë si “Izraeli” dhe Arabia Saudite.

Burimi: The Iranian/ Gazeta impakt

 

OPINIONE