EtiketeAndi Bushati

Opinion

Pse Basha po i tregon plehrat me gisht

Nga: Andi Bushati Lulzim Basha ka vënë një bast. Mes qindra aferave korruptive, mes skandaleve të pafundme të kësaj qeverie, mes vjedhjeve ditën për diell nga...

Opinion

Dy marioneta në fushatën e Trump

Nga Andi Bushati Që kur në skenën diplomatike të Ballkanit ka hyrë një diplomat kaubojs si Riçard Grenell, opinioni Shqiptar është ndarë më dysh. Nga njëra anë...

Opinion

Kush po i përzë shqiptarët nga vendi

Një artikull alarmant i “The Economist” për shpopullimin dhe plakjen e Shqipërisë, ka ndezur në vend debatin më meskin dhe sipërfaqësor që mund të imagjinohej...

Opinion Shqiperia

Vdekja e dytë e Tanit të Topit

ANDI BUSHATI Të gjithë ata që e patën njohur,- mes tyre edhe unë,- e kanë të qartë se ç’do të ndodhte me themeluesin e Top Channel, nëse do ta kishte ndjekur...

Opinion

Pse Meta e çoi Lleshin për lesh?

Andi Bushati Duke mos dekretuar gjeneral Sandër Lleshin në postin e Ministrit të Brendëshëm, Ilir Meta i ka dhënë fund një tradite gati 30 vjeçare, ku kreu i...

Opinion

Dy paradokset e Ramës për negociatat

Qeveria shqiptare po ndjek një strategji komunikimi kundërthënëse për t’i shpjeguar publikut shqiptar atë që ndodhi në takimin e Luksemburgut me negociatat...

Opinion

Kush po luan me aktorët?

ANDI BUSHATI E gjithë propaganda e pushtetit është angazhuar ditët e fundit për ta paraqitur çështjen e Teatrit Kombëtar si një dasi mes artistëve. Që pas...

Opinion

Njolla që Klan vendosi mbi Fevziun

  ANDI BUSHATI Telenovela popullore e largimit apo qëndrimit të Blendi Fevziut në TV Klan u mbyll në mënyrën më të shëmtuar të mundshme. Një deklaratë...

Opinion

Tri mësime nga rishfaqja e Tahirit

ANDI BUSHATI Rikthimi i ish ministrit të Brendshëm në sallën e parlamentit, shërbeu si një mizanskenë e mirë për të ndriçuar shumë nga ngjarjet dhe personazhet...

Opinion

Nuk pushtohet Surreli me trëndafila

ANDI BUSHATI Gurë dhe hunj mbi traun e koncesionarit në rrugën e kombit. Qepena të mbyllur në tregjet e pakicës. Miell në parlament mbi kokat e qeveritarëve...

Opinion

Pse dhuna është e vetmja rrugë

ANDI BUSHATI Falangat e Edi Ramës janë hedhur në një kryqëzatë të dirigjuar për të denoncuar dhunën që disa segmente ende të vogla të shoqërisë po ushtrojnë...

Opinion

Kuksianët që i morën frymën Ramës

Edi Rama ishte për të ardhur keq. Përtej kërcënimeve boshe kundër ushtruesve të dhunës, përtej gafurrjes për zbatimin e ligjit, sot para shqiptarëve ka dalë...

Opinion Shqiperia

Loja e Ramës me ariun rus

ANDI BUSHATI Një gjest solidariteti i qeverisë shqiptare me aleatët e saj perendimorë, për të përzënë nga vendi diplomatët rusë të akredituar në Tiranë, nuk...

Opinion

Pse Basha nuk i zbraz dot kafenetë

Andi Bushati Çdo student rishtar i psikologjisë nuk do ta kishte të vështrirë t’a interprentonte përgjigjen që kreu i opozitës i ktheu ish vëllezërve armiq në...

Opinion

Kur lali Eri shthuret live

nga Andi Bushati. Po t’i shikoje sot shumë nga komentet e përballjes së Erion Veliajt me gazetarët në “Opinion”, të bënte përshtypje një emërues i përbashkët...

Opinion

Arrestimet, dy standartet e LSI-së

ANDI BUSHATI Të gjithë figurat kryesore të LSI-së janë hedhur në një sulm frontal për ta paraqitur si politik arrestimin e një drejtori të rrugëve që ishte...

Opinion Shqiperia

Pse e sulmoi Basha, Lubonjën?

ANDI BUSHATI Shumëkush nga ata që e kanë parë të enjten në mbrëmje debatin nervëtendosur në “Studio e hapur”, kanë mbetur të befasuar teksa e dëgjonin Lulzim...

Opinion Shqiperia

Loja hipokrite për kreun e PD

Nga Andi Bushati Gara e sapohapur për kreun e PD-së po vë në dukje fallcitetin e palëve që janë në lojë. Më shumë sesa për interesin e qytetarëve, për mënyrën...

Shqiperia

Kujdes greminën Timonier!

Nga Andi Bushati Edi Rama e rrëmbeu i vetëm timonin. Këto zgjedhje që u bojkotuan nga ata që kanë braktisur me kohë Shqipërinë, nga ata që nuk patën besim tek...

Opinion

Edi Rama, kauri që adhuron Erdoganin

Nga Andi Bushati Megjithëse skuadra e re e kapitenit Rama do të hidhet në fushë për të luajtur pa kundërshtarë, pra në 18 qershor do të marrë pjesë në një...