EtiketeBallkani

Opinion Rajoni

Emigrimet e Ballkanit

Prof. dr. Kudret BÜLBÜL* Javën e shkuar, nën kujdesin dhe kryesimin e Kryetarit të Kuvendit të Madh Popullor të Turqisë, Mustafa Shentop (Şentop), me...

Shqiperia

FRONTEX në kufirin Greqi-Shqipëri

Ministri i Brendshëm i Shqipërisë, Sandër Lleshaj, deklaroi sot (8 /04/2019) se ka informacione ” për qarkullimin përmes mediave sociale për përpjekjet e...

Rajoni

Ballkani në prag të shpërthimit

Ballkani në prag të shpërthimit. Mediat europine po e shohin në kontekst rajonal atë që po ndodh në Serbi, Mal të Zi, Kroaci dhe Shqipëri. Pavarësisht se...

Bota

Putin: SHBA po destabilizon Ballkanin

Presidenti rus, Vladimir Putin thote se Shtetet e Bashkuara po destabilizojnë Ballkanin duke “shpallur rolin e tyre dominues” në rajon, deklarate kjo gjatë një...

Opinion Rajoni

Myslimanët e Ballkanit dhe Turqia

Nga Dr. Erhan Turbedar Sipas të dhënave zyrtare numri i myslimanëve që jetojnë në 10 vendet e Ballkanit është mbi 8 milionë. Myslimanët që jetojnë në këtë...

Bota

Macron: Nuk është koha për Ballkanin

Presidenti francez Emmanuel Macron i tha ligjvënësve evropianë në Strasburg se BE-ja nuk duhet të pranojë vende të reja derisa blloku të ketë një integrim më...

Rajoni

Autokrati i preferuar i BE-së

Revista e njohur “Foreign Policy” i ka kushtuat një shkrim presidentit serb Aleksander Vuçiç përmes të cilit sulmon Bashkimin Europian për atë që e quan...