EtiketeEuropë

Bota

Spanjë, shpëtohen 59 migrantë në Mesdhe

Shërbimi spanjoll detar ka njoftuar se ka shpëtuar 59 migrantë, pothuajse të gjithë të mitur, nga një varkë në përpjekje për të bërë një kalim të rrezikshëm në...

Bota Rajoni

SHBA vendos raketa në Ballkan

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë marrë një vendim të papritur duke vendosur luftanije me raketa në Ballkan. Është hera e parë që ShBA vendos raketa në...

Opinion

80-vjetori i Marrëveshjes së Mynihut

Nga: ALEKSANDËR KARPUSHIN 80 vjet më parë, më 30 shtator 1938 në Mynih u nënshkrua një “marrëveshje”, e cila ka hyrë në histori si “komploti i Mynihut” i katër...

Bota

Kina “blen” Europën!

Për më shumë se një dekadë, liderët e korporatave dhe të politikës në Kinë, i janë drejtuar korporatave në të gjithë botën, me një sasi të palimituar të parave...

Shqiperia

Shqipëria vuan për mjekë

Shqipëria vuan nga mungesa e mjekëve ndërkohë që Gjermania mbushet me mjekë shqiptarë. Aktualisht janë 1.2 mjekë për 1000 banorë dhe raporti mami/infermierë...

OPINIONE