EtiketeKashmir

Bota

Përleshje në Xhamu Kashmir, dy të vdekur

Të paktën dy kryengritës janë vrarë si pasojë e përleshjes mes forcave të sigurisë dhe kryengritësve pro-pavarësisë në rajonin Xhamu Kashmir të Indisë. Sipas...

Opinion

Kërcënimi i nativizmit Hindutva

Nga: Farhan Mujahid Chak Lëvizja fashiste Hindutva në Indi, me të cilën qeveria aktuale e Narendra Modi-udhëhequr nga Partia Bharatiya Janata (BJP) është e...

Bota

Plani SHBA – NATO në Kashmir

Po rritet presioni në kufirin e Kinës me Indinë Veri – Lindore. Pas lajmit për rrëzimin e avionit, sistemet e mbrojtjes ajrore të forcave pakistaneze –...

Bota Opinion

Kashmir, dhimbje që nuk shter

Prof. dr. Kudret BÜLBÜL* Këtë javë, pas 20 vjetësh, dy fuqi zotëruese të armëve bërthamore, India dhe Pakistani, u përballën përsëri me njëra-tjetrën. Pas...

Bota

Kashmir, vriten dy ushtarë pakistanezë

Përleshje të ashpra në mes të forcave pakistaneze dhe indiane u regjistruan mbrëmjen e së premtes, pasiqë Pakistani dorëzoi pilotin e kapur si gjest të...

Bota

Vriten 44 policë indianë në Kashmir

Raportohet se 44 policë indianë mbetën të vrarë në Kashmir pas një sulmi vetëvrasës ndaj konvojit me të cilin po udhëtonin. Incidenti në rajonin e kontestuar...

Bota

Miresevini ne Indi,Xhungla e Perdhunimit

Qeveria indiane tha të premten se po kërkon të vendosë dënimin me vdekje për përdhunuesit e fëmijëve pas zemërimit kombëtar mbi përdhunimin brutal të bandës qe...