Bota

Takimi sekret i Izraelit, Saudisë dhe Emirateve të Bashkuara Arabe synon Turqinë

Një takim i fshehtë i mbajtur në një kryeqytet të Gjirit në muajin e kaluar dhe i ndjekur nga Izraeli, Arabia Saudite, Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Egjipti e cilësuan Turqinë si një “kërcënim të madh” në rajon, sipas raporteve të medias.

Sipas një raporti të ri nga Syri i Lindjes së Mesme me qendër në Londër, zyrtarë nga katër vendet pjesëmarrëse ranë dakord në takim se Turqia, në vend të Iranit, është “rivali i madh ushtarak i tyre në rajon dhe diskutuan planet për të kundërshtuar ndikimin e Ankarasë”.

Gjatë takimit, zyrtarët izraelitë theksuan “se Irani mund të përfshihej ushtarakisht”, por Turqia kishte “një aftësi shumë më të madhe”, sipas raportit.

Shefi i Mossad  Yossi Cohen raportohet të ketë thënë në takim: “Fuqia iraniane është e brishtë. Kërcënimi i vërtetë vjen nga Turqia. ”

Gjatë takimit u ra dakord për të “kundërshtuar kërcënimin e Turqisë”, njëra prej të cilave përfshinte mbështetjen për terroristët e Partisë së Punëtorëve të Kurdistanit (PKK) të Sirisë për të frenuar përpjekjet e Turqisë për të pastruar terroristët e YPG “nga kufiri turk deri në kufirin e Irakut”.

Zyrtarët e zbulimit gjithashtu ranë dakord të forcojnë marrëdhëniet me Qeverinë Rajonale të Kurdistanit të Irakut (KRG) dhe të parandalojnë çdo pajtim me Ankaranë që nga koha e referendumit të pavarur të pavarësisë së rajonit në vitin 2017.

Zyrtarët nga vendet e thirrura gjithashtu vendosen per te hartuar një plan për të rehabilituar presidentin sirian Bashar al-Assad, duke diskutuar një iniciativë diplomatike për të rivendosur marrëdhëniet e plota diplomatike midis tre shteteve arabe dhe Assad, me ndihmën e Tel Avivit.

Emiratet e Bashkuara Arabe rihapën ambasadën e saj në Damask në dhjetor, duke shënuar një shtytje diplomatike për presidentin Bashar al-Assad nga një shtet arab, aleat amerikan që dikur mbështeti anëtarët e opozitës që e luftonin Assadin.

“Sauditët nuk duan të jenë në pararojën e kësaj shtytjeje diplomatike me Asadin, megjithatë ata pajtohen me politikën e përpjekjes për të shtyrë Asadin që ta dobësojë Turqinë”, tha një zyrtar i cituar nga raporti i MEE./ yenisafak/ Gazeta Impakt

 

OPINIONE