Bota

Tërmet i fuqishëm në ishullin Rodos të Greqisë, lëkundjet ndjehen edhe në Turqi

Një tërmet me madhësi 5.3 të shkallën Rihter tronditi Rodos të dielën në mbrëmje. Dridhja sizmike, sipas zgjidhjes automatike të Institutit Gjeodinamik, ndodhi në orën 20:43 të së dielës (28/06) 20 km në verilindje të Rodos.

Epiqendra ishte raportuar nën tokë, në një thellësi prej 40 kilometrash.

“Ishulli i Kalorësve” nuk raportoi ndonjë dëm apo probleme të tjera, por kishte shqetësim relativ, veçanërisht në qytetin e Rodos, ku u ndje veçanërisht tërmeti. Nga ana e saj, Industro Euro-Mesdhetare vlerëson tërmetin në 5.4 në shkallën Rihter, por jep një thellësi fokale prej 65 kilometrash.


Tërmeti u ndje edhe në Marmaris.

Sipas mediave turke, tërmeti ndodhi shumë afër bregdetit të Turqisë dhe konkretisht në vendpushimin turistik të Marmaris.

Informacioni i parë tregon se nuk ka pasur viktima ose dëme në zonat e Turqisë ku u ndje tërmeti, siç raportohet nga Drejtuesit Lokalë të provincës turke.
Instituti Sizmologjik Turk vlerëson madhësinë e tërmetit në 5.2 në shkallën Rihter./tpz