Terrorizmi anti-islamik bëhet ‘trend alarmues’ në Evropë dhe më gjerë

Terrorizmi anti-islamik “, i cili përfshin” psikopatë dhe vrasës”të nxitur nga racizmi dhe nacionalizmi, është në rritje jo vetëm në Evropë por në të gjithë botën, kshu paralajmëroi drejtori i shërbimit të sigurisë së Rusisë. “Një fenomen i terrorizmit anti-islamik po bëhet një sfidë serioze”, tha Alexander Bortnikov, kreu i Shërbimit Federal të Sigurimit (FSB) ditën e enjte. Ai sugjeroi që ndarjet e thella midis emigrantëve dhe vendasve janë tokë pjellore për “ngritjen e ndjenjave” nacionaliste si dhe të krahut të djathtë, radikalizmit neo-racist.

Shfaqja e psikopatëve dhe vrasësve me gjak të ftohtë që mbajnë plane për therjen e muslimanëve po bëhet një tendencë alarmante jo vetëm në Evropë, por në pjesën tjetër të botës.
Zyrtari iu referua tragjedisë së Zelandës së Re më 15 mars, kur 28-vjeçari australian Brenton Tarrant hapi zjarr ndaj adhuruesve myslimanë në dy xhami të qytetit ndërsa u mblodhën për lutjet e së premtes. Ishte goditja më e keqe në historinë e vendit, duke lënë 50 të vdekur dhe shumë të tjerë të plagosur.

Tarrant u kap 36 minuta pas thirrjes së parë, por ishte “absolutisht synimi i tij” për të kryer sulme të mëtejshme. Ai ishte i lëvizshëm dhe kishte dy armë të tjera të zjarrit në makinën e tij, tha kryeministri i Zelandës së Re Jacinda Ardern për gazetarët pas sulmit të armëve.

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne