Rajoni

Thaçi për mediat serbe: S’do lejoj një “Republika Srpska” të dytë në Kosovë!

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi deklaron se nuk do të lejojë krijimin e një “Republika Srpska” në Kosovë, si në rastin e Bosnjës. Në një intervistë për të përditshme serbe Danas, Thaçi shpjegoi se pa zgjidhjen e çështjes së kufirit, të dy vendet nuk mund të ecin para, Sipas tij duhen “zgjidhje kreative” për të rënë dakort, por duke përjashtuar modelin e zgjidhjes në Bosnjë.

“Nuk po zhvilloj bisedime me Beogradin për shkak të ndonjë nostalgjie. Nuk vuaj nga Jugonostalgjia siç vuajnë disa. As nuk bisedoj me Beogradin se më pëlqen të shpenzoj kohë në korridoret e Brukselit, duke ngrënë sanduiçe të ftohtë deri në orët e vona të mbrëmjes. Jo – por bisedoj me Vuçiqin dhe jam i etur të gjej një zgjidhje, sepse dua ta shoh Kosovën tonë në NATO dhe BE, sa më parë. Do të jem shumë i sinqertë, nuk mendoj se do të anëtarësohemi në këto mekanizma derisa të mos kemi kufi të pazgjidhur mes dy shteteve. Ne duhet të arrijmë një pajtim të plotë për demarkacionin e kufirit, që të mos lejojmë që disa çështje të hapura të shndërrohen në çështje konflikti në të ardhmen.

Synimi im nuk është ndonjë ndarje etnike, e as krijim i një “Republika Srpska” të dytë në territorin tonë. Zoti na ruajt! Qëllimi im është vendosja e kufirit prej rreth 400 kilometra, e ky proces kërkon zgjidhje kreative, të cilat do të sigurojnë paqen sot dhe në të ardhmen” u shpreh presidenti Thaçi në një intervistë për të përditshmen serbe “Danas”.

Burimi: Lapsi.al

 

OPINIONE