Shqiperia

Trafikanti Tonin Ndoja ben thirrje per ndarjen e Mirdites nga Shqiperia

Provokimet anti-shqiptare dhe anti-turke qe u nisen ne date 31 dhjetor 2017 ne Qafe Molle kunder hidrocentralit turk te Mirdites nga Leon Molla, tani po vazhdojne edhe me thirrje per shkaterrimin ne Shqiperise. Ne faqen e Leon Molles ne Facebook simpatizantet e tij po hedhin sharje dhe ofendime nga me te shumtat kunder Shqiperise, shqiptareve, Turqise, qeverise shqiptare etj. Provokimi i radhes ka ardhur nga nje koment nga trafikanti shqiptar Tonin Ndoja i cili jeton ne Toronto te Kanadase. Ndoja i cili eshte arrestuar dhe denuar nga autoritetet amerikane per trafikim njerezish ne SHBA ne postimin e tij me te fundem ne facebookun e Leon Molles ben thirrje per ndarjen e Mirdites nga Shqiperia dhe shpalljen e pavaresise se Mirdites sikur San Marino dhe Monte Carlo. Endrra e Tonin Ndojes i ngjan republikes shoviniste te Gjon Marka Gjonit i cili me mbeshtetjen e Serbise, shpalli ne vitin 1921 Republiken e Mirdites.

Deklarata separatiste katolike e Tonin Ndojes eshte ketu:

” Mirdites i ka ardhur koha te realizoje enderrat e bijve te Mirdites ku u flijuan. Mirdita duhet te shpalli indipendencen e saj Si San Marino apo Monte Carlo . Nuk duhet te lejojme me neperkembjen i islamisve filo Turk e anti shqiptar”

Ndersa lajmi i arrestimit te Tonin Ndojes nga autoritetet amerikane si trafikant eshte ketu: