Bota Kultura

Tragjedi kombetare: Skenderbeun e perkujtuan vetem 50 katolik ne Amerike!

550 vjetorin e vdekjes së heroit serbo-shqiptar Skënderbeut, ne Amerike e perkujtuan vetem 50 malesore katolik nga Mali i Zi, Kosova dhe malet e Shqiperise. Në një takim katolik të organizuar nga Kisha Zoja e Shkodrës pjesemarresit ishin te paket. Eventi u udhehoq nga popi Dom Pjeter Popa i cili drejtoi lutjet per heroin katolik qe vdiq nga malarja. Ne perkujtim te Skenderbeut karagjozi shkodran Frederik Ndoci kendoi duke u dridhur himnin qe do te vdesi si deshmor. Romeo Gurakuqi lavderoi Skenderbeun si nje figure te cilit i jane referuar te gjithe katoliket e veriut. Azeta Kola tha se edhe pse shume shqiptare nuk e duan Skenderbeun ai serisht eshte burre i madh. Pashk Camaj i organizates Vatra perkujtoi qurravitjet qe mergata e qyqeve bente per Skenderbeun kur Shqiperia ishte vend i pavarur nen komunizem. Dhe i vetmi musliman ne kete ceremoni, qytetari me emer turk Asllan Bushati perkujtoi betejen e Albulenes kur Skenderbeun nuk e kishte zene ende malarja.

Ne kete event nuk munden te vijne koloset e kombit shqiptar emra-turqit Sami Repishti dhe Fahri Xharra pasi qe te dy vuajne nga semundje te pashpjegueshme. Disa aludojne se i ka zene sihiri i sulltaneve te Stambollit.

Ky takim i cili u mbulua nga Ilir Ikonomi i Zerit te Amerikes tregoi me se miri sesa shume e duan shqiptaret e Amerikes heroin shqiptaro-serb te Tiranes. Vetem 50 veta. Ky takim vertetoi edhe njehere historine e lavdishme dhe epopene madheshtore te popullit trim shqiptar, i cili historikisht rrugen e historise e ka care me palla qe mbajne palle ne dore, sikur Skenderbeu.