Trump: Do të kthehemi në Siri nëse ka nevojë

SHBA do t’i kthejë forcat e saj në Siri, nëse DAESH rikthehet në vendin e shkatërruar nga lufta, tha presidenti amerikan, Donald Trump.

I pyetur për një riaktivizim të mundshëm të grupit terrorist, Trump tha për CBS News se “do të kthehemi nëse duhet.”

“Ne kemi avionë shumë të shpejtë, kemi avionë shumë të mirë ngarkesash. Mund të kthehemi shumë shpejt”, tha ai.

Trump vuri në dukje instalimin ushtarak në Irak, të cilin SHBA mund të përdorte për të lehtësuar operacionin nëse është e nevojshme. Disa trupa amerikane aktualisht të stacionuar në Siri do të dërgohen në këtë bazë, ndërsa të tjerët do të kthehen në shtëpi, tha ai.

Këto vërejtje vijnë pas njoftimit të tij në dhjetor se SHBA do të largohen nga Siria verilindore pas pretendimit për mposhtjen e DAESH-it nga koalicioni ndërkombëtar i udhëhequr nga SHBA.

Midis tërheqjes dhe disa ligjvënësve kyç të SHBA-ve, Trump më vonë sinjalizoi “largimin e ngadalshëm dhe shumë të koordinuar” nga vendi, por Pentagoni ka vazhduar të planifikojë tërheqjen.

Një raport i Pentagonit pritet të lëshohet javën e ardhshme ku paralajmëron se DAESH mund të rimarrë territorin që ka humbur brenda gjashtë muajve në një vit nëse SHBA zvogëlon presionin ushtarak mbi organizatën, njoftoi CNN duke cituar një zyrtar anonim të njohur me këtë shqyrtim. (AA)

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne