Bota

Turqia do të shkatërrojë avionët e Emiratet e Bashkuara Arabe nëse shkelet sovraniteti turk

Turqia nuk do të hezitojë të rrëzojë ndonjë aeroplan të Emirateve të Bashkuara (Emiratet e Bashkuara Arabe) nëse shkelet sovraniteti turk në Mesdheun lindor, njoftoi të premten Al-Kuds Al-Arabi.

“Ne nuk do të hezitojmë të rrëzojmë ndonjë aeroplan të Emirateve të Bashkuara Arabe nëse i afrohet ujërave turke ose zonës së punës të Oruç Reis pranë ishullit të Kretës në Mesdheun lindor,” tha një burim për
Al-Kuds Al-Arabi.

Oruç Reis është anija kërkimore turke e cila po lundron në Mesdheun lindor për kërkimin e karburantit.

Sipas burimit: “Emiratet e Bashkuara Arabe po përpiqen të luajnë një rol më të madh se madhësia e tij. Po luan me zjarrin. Nëse shkel linjat e kuqe ose i afrohet ujërave turke, ai do të marrë një mësim të ashpër. ”

Këto paralajmërime kanë ardhur pas raporteve ku Emiratet e Bashkuara Arabe kanë dërguar një numër të avionëve të saj F-16 dhe avionëve të tjerë të pasagjerëve për t’u vendosur në Kretë, në mbështetje të aleatit të saj Greqisë kundër Turqisë.

Shefi i shtabit grek konfirmoi se avionët e Emirateve të Bashkuara Arabe do të merrnin pjesë në stërvitjet e përbashkëta ushtarake për t’u trajnuar për bashkëpunimin midis forcës ajrore Greke dhe Emirateve të Bashkuara Arabe, në mënyrë që të rrisin gatishmërinë dhe të përmirësojnë aftësitë luftarake.

“Këto stërvitje erdhën si rezultat i marrëdhënieve midis dy vendeve,” zbuloi shefi i shtabit grek, duke vënë në dukje komunikimin “e fortë” midis forcave të armatosura të Greqisë dhe Emirateve të Bashkuara Arabe.

Javën e kaluar, Turqia dhe Greqia kryen stërvitje të njëkohshme ushtarake në Mesdhe, të cilat u konsideruan jashtëzakonisht të rrezikshme.

Gjatë stërvitjeve, mediat raportuan një telefonatë midis zyrtarit të lartë të mbrojtjes së Emirateve të Bashkuara Arabe dhe Ministrit të Mbrojtjes të Izraelit Benny Gantz, duke theksuar se Turqia e shpjegoi këtë si një përpjekje nga Emiratet e Bashkuara Arabe për të kërkuar mbështetjen e Izraelit kundër Turqisë.

Muajin e kaluar, Ministri turk i Mbrojtjes Hulusi Akar tha për Al Jazeera se Emiratet e Bashkuara Arabe dëmtuan Libinë dhe Sirinë dhe Turqia do ta kërkonte atë me përgjegjësi, duke akuzuar Emiratet e Bashkuara Arabe për mbështetjen e terroristëve dhe ndërhyrjen në punët e vendeve të tjera./gazetaimpakt/middleeastmonitor

OPINIONE