Turqia i përvishet Athinës: Jeni si një mizë për gjigandin

Tensionet mes Turqisë dhe aleatit të NATO-s, fqinjit të saj Greqisë, kanë vazhduar të përshkallëzohen nga deklaratat pas përplasjes së anijeve në detin Egje.

Duke folur në prag të samitit të NATO-s në Bruksel, ministri grek i Mbrojtjes, Panos Kammenos, e ka akuzuar Turqinë për sjellje provokuese dhe ka deklaruar se “kjo çështje shkon përtej kufijve të tolerancës”.

Komentet e Kammenos erdhën një ditë pas telefonatës mes dy kryeministrave të këtyre vendeve, në orët e vona të së martës, në një përpjekje për të ulur tensionet. Kryeministri turk Binali Yildirim ka deklaruar se ai i ka thënë specifikisht palës greke që të përmbahen nga tensionet në të mirë të dyja palëve.

Ai i ka thënë homologut të tij grek, Alexis Tsipras, se Deti Egje duhet të jetë një “det miqësie”. Të martën, një anije patrullimi turke goditi një anije greke në ishujt e kontestuar Kardak, në juglindje të Detit Egje. Sherri për ishujt e vegjël të pabanuar shkëmborë, ku mund të qëndrojnë vetëm zogjtë, pothuajse ka provokuar një luftë mes dy vendeve në vitin 1996. Lufta u evitua nga ndërmjetësimi i SHBA-ve.

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne