Turqia liron shtatë pjesëtarë të gazetës opozitare Cumhuriyet

Një gjykatë në Stamboll ka liruar shtatë pjesëtarë të gazetës opozitare Cumhuriyet, të cilët janë në pritje të vendimit përfundimtar të gjykatës.

Mirëpo kjo gjykatë ka vendosur që pesë punëtorët e tjerë të kësaj gazete, e cila kundërshton fuqishëm presidentin Recep Tayyip Erdogan, të mbesin në burg deri në fund të gjykimit. Në mesin e të burgosurve ka mbetur kryeredaktori i gazetës dhe një kolumnist. Gjykimi po vazhdon për 17 të pandehurit, të cilët akuzohen për bashkëpunim me organizata terroriste. Këto arrestime kanë ngritur shqetësimet e organizatave për të drejtat e njeriut, sa i përket lirisë së shprehjes dhe pavarësisë së gjyqësorit në Turqi. Që prej tentimeve të dështuara për grushtshtet në korrikun e vitit të kaluar, në Turqi janë arrestuar më shumë se 50,000 persona./ PT

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne