Turqia nuk do te humbasë këtë herë pasi epoka e post-naftës do të përshpejtojë ndryshimin në Lindjen e Mesme

Nga: Nedret Ersanel

Analizimi i problemeve mund të jetë një metodë lehtësuese për t’i zgjidhur ato. Kjo është, sigurisht, nëse mund ta shihni të gjithë pasqyrën.

Nëse nuk mund ta shihni të gjithë panoramën, do të përfundoni duke humbur kohë duke u përpjekur të fusni shkronja kot në kutitë e zeza të një fjalëkryqi.

Ashtu si harxhon kohë dhe energji të vlefshme, ajo gjithashtu do të krijojë një ndjenjë që ju jeni duke pritur dëshpërimisht për një shpëtimtar, ndërsa rrini përmbys në një rrjet informativ. Megjithatë, i vetëdijshmi kërkon që ju të bashkoheni me “atë që shihni”.

Nëse nuk jeni në gjendje të vendosni saktë në planin që përfshin marrëveshjen midis Izraelit dhe Emirateve të Bashkuara Arabe kriza e Mesdheut Lindor ose kauza e saj, Libia, konsensusi midis SH.B.A. dhe Partisë së Punëtorëve të Kurdistanit (PKK) dhe Krahu Sirian, Njësitë e Mbrojtjes së Popullit (YPG), Bjellorusia, Ballkani dhe Deti i Zi, nëse nuk e shihni planin për të kapur Turqinë, atëherë nuk do të mbetet shumë shpresë për ju. Ky është rasti sepse mënyra për të dalë është tani këtu!

Fatmirësisht, Ankaraja e realizoi këtë.

Ankaraja është e vetëdijshme se një nga objektivat e marrëveshjes së mbështetur nga UAE-Emiratet e Bashkuara Arabe është që të fillojë një rend të ri rajonal. Kështu, po shtron pyetje të thjeshta por për zgjidhjen e problemeve: A janë Shtetet e Bashkuara, Izraeli dhe Emiratet e Bashkuara Arabe në të njëjtin front në lidhje me YPG / PYD / PKK? A mban kjo treshe të njëjtin pozicion në Libi-Greqi-Mesdhe Lindore? Në fakt, a nuk po na tregojnë armët e tyre neve? Cfarë janë stërvitjet e përbashkëta? Sigurisht, ka edhe elementë të tjerë kontribues si BE, Franca dhe Egjipti. A nuk i gjeti Turqia Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Shtetet e Bashkuara në frontin e famëkeq prapa sulmit të grushtit të shtetit të 15 korrikut 2016 para kësaj marrëveshjeje, të cilës një seri vendesh të tjera do të bashkohen, apo janë të detyruar të bashkohen?

Epo, atëherë si mund të mos mendojë Ankaraja se Turqia është një nga synimet kryesore të marrëveshjes midis Emirateve të Bashkuara Arabe dhe Izraelit?

Siç do të kujtoni, raportet e lajmeve me bazë në Izrael kishin njoftuar se Mossad u mblodh me shefat e inteligjencës së një numri vendesh në rajon dhe thoshte diçka përgjatë vijave të: “Ne do ta copëtojmë Iranin, nuk është një çështje e madhe, por problemi është Turqia”. Ndërkohë, ne kishim menduar, “Nuk është për t’u habitur, por pse po përsëritet kjo tani”. Tani, kjo ekspozon ata që nuk kishin dëshirë për këtë marrëveshje t’i vendosnin ato në një pozitë pa kthim para syve të Turqisë.

Pavarësisht nga ndjenjat e Tel Avivit në lidhje me Turqinë dhe Presidentin Rexhep Tajip Erdogan, ishte e sigurt që këto nuk u shprehën përmes zyrtarëve dhe publikisht. Sidoqoftë, më vonë doli dhe çuditërisht deklaroi, “Ne mbështesim Greqinë në Mesdheun Lindor”. Kjo mbështetje, e cila nuk ka kuptim, padyshim që synon të bëjë që Turqia dhe forcat e saj të armatosura të drejtojnë të gjithë vëmendjen e tyre dhe të përqendrohen atje.

Ky qëllim tregon gjithashtu se si treshja po sulmon plagët rajonale, për të cilat Turqia është e ndjeshme.

 

Pra, cili ishte reagimi i Turqisë ndaj kësaj marrëveshje?

Presidenti Erdogan në 22 gusht pranoi delegacionin e Hamasit, i cili përfshinte edhe Ismail Haniyeh. Figura të nivelit të lartë të tillë si Shefi i Organizatës Kombëtare të Inteligjencës (MİT) të Turqisë, Hakan Fidan, Zëdhënësi i Presidentit Ibrahim Kalin dhe Drejtori i Komunikimit Fahrettin Altun ishin gjithashtu të pranishëm në këtë takim.

Ky është një mesazh jashtëzakonisht i fortë. Pamja e Haniyeh dhe ekuipazhit të tij është një lajm i vjetër për amerikën. Mesazhi iu drejtua edhe Izraelit.

Nuk ka dyshim se mesazhi arriti adresën e tij të synuar, sepse SH.B.A.-të treguan reagim të fortë ndaj këtij takimi. Megjithatë, në momentin që e bëri, ajo mori një përgjigje të zemëruar nga Ministria e Jashtme Turke: ai dënoi Uashingtonin për vënien në dyshim të legjitimitetit të Hamasit, “i cili erdhi në pushtet përmes zgjedhjeve demokratike dhe është një realitet i rëndësishëm i rajonit”.

Shenjat e kuqe në deklaratë nuk mbaruan këtu dhe vazhduan më tej ndaj politikave amerikane: u tha se një vend që mbështet hapur organizatën terroriste të PKK, që pret udhëheqësin e bandës së Organizatës terroriste Fetullah (FETO) nuk mund të thotë asgjë për vendet e treta. Në fund, ajo përfundoi në pikën më kritike: “Shtetet e Bashkuara duhet të devijojnë forcën dhe ndikimin e tyre në rajon drejt politikave të ekuilibruara në vend që t’u shërbejnë vetëm interesave të Izraelit.” (Deklarata e Ministrisë së Jashtme të 25 Gushtit, nr: 181)

Pozicioni i Palestinës gjithashtu duhet të kuptohet në zhvillimet në lidhje me marrëveshjen, Izraelin, Hamas dhe Sh.B.A.

Ata mendojnë se marrëveshja mund të jetë kënd  strategjik, politik dhe ekonomik për  udhëheqjen palestineze dhe “bind” atë. Ndërkohë, Turqia beson se palestinezët nuk kanë ndërmend të heqin dorë nga të drejtat e tyre politike. Udhëheqja palestineze dënoi ashpër Emiratet e Bashkuara Arabe dhe akuzoi Princin e Kurorës Mohamed bin Zayed për tradhti. Mahmoud Abbas aktualisht është i hapur për bashkëpunim me Hamasin. Takimet bilaterale po mbahen.

Shkurtimisht, llogaritjet që administrata palestineze do të hedhë një peshqir përballë telit mbytës të krijuar nga ky rreshtim i ri në Lindjen e Mesme.

Nëse nuk do të ishte kështu, ky kurth, i cili reflektohet shumë pak tek publiku turk, nuk do të ishte ngritur.

“Ish gjenerali izraelit, Dr. Moshe Elad pohoi se Princi i Kurorës së Abu Dhabit të Emiratet e Bashkuara Arabe Al Nahyan dëshiron të shtyjë përpara këshilltarin e tij Mohamed Dahlan si pasardhësin e udhëheqësit të shtetit palestinez Abbas, që Emiratet e Bashkuara Arabe dhe vendet e Gjirit kanë krijuar një sistem për ta bërë këtë gjë.”

Nëse ky komplot është e vërtetë, atëherë mund të themi direkt se plani i tyre është shembur. Ata që duan të shohin me sytë e tyre se si u rrënua, mund të shikojnë në internet se si u dogjën portretet e Dahlan dhe Zayed javën e kaluar në Ramallah.

Turqia ka një ide në lidhje me pikëpamjen e publikut arab në lidhje me këto zhvillime. A mund të zhvillohen administrata të drejta, demokratike dhe të bazuara në publik (d.m.th. një Lindje e Mesme e re) duke u bashkuar me këto bashkëpunime të çuditshme, të cilat neverisin njerëzit e rajonit me tradhti dhe administrata të këqija?

Disa grupe në Turqi po mbyllin vullnetarisht një sy për faktin se Turqia po rritet në rrugët arabe. Ajo po lufton kundër tiranëve dhe oligarkëve. Ky është konsensusi i përgjithshëm në të gjithë rajonin. Mosrespektimi i Zayed për demokracinë arabe dhe mosrespektimi i Netanyahu ndaj popullit palestinez dhe të drejtat e tyre është, sipas Ankarasë, manifestim i të njëjtit mentalitet.

Në përmbledhje, marrëveshja EBA-Izrael është themeluar dhe ngritur në shtyllat e rërës së shkretëtirës, ​​siç është ndikimi dhe reputacioni i SHBA në rajon. Dhimbjet e lindjes po ndjehen. Periudha pas naftës do t’a përshpejtojë këtë. Libia, Egjipti dhe Mesdheu do të zgjidhen të gjitha “njëkohësisht”.

Këtu është lajmi i mirë në Detin e Zi, dhe ka shumë mundësi në Mesdhe. Kjo është “epoka e re”./GazetaImpakt//yenisafak/

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne