Turqia pezullon të gjitha fluturimet ndërkombëtare dhe rrit kufizimet

Presidenti turk Erdogan ka vendosur kufizime shtesë në mbarë vendin për parandalimin e përhapjes së koronavirusit në vend.

Erdogan dje njoftoi për pezullimin e të gjitha fluturimeve ndërkombëtare drejt dhe nga Turqia, si dhe një monitorim të rreptë të udhëtimeve të brendshme.

Që nga e premtja, numri i vdekjeve të lidhura me koronavirusin në Turqi ishte rritur në 92, ndërsa rastet totale arritën në 5,698.

Masat e reja kufizuese duhet të aprovohen nga qeveritarët lokalë përpara se të bëni udhëtime ndërkufitare dhe mbylljen e zonave të piknikëve, pyjeve dhe vendeve arkeologjike gjatë fundjavave.

Erdogan nuk dha një afat kohor se kur do të përfundonin kufizimet.

“Kohëzgjatja e këtyre masave do të varet nga vendosmëria e popullit tonë për të ndjekur udhëzimet,” tha Erdogan, duke u bërë thirrje turqve të “tregojnë durim dhe sakrificë”./mesazhi

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne