U SHUA, VDIQ ISMAIL KADARE NJËHERË E PËRGJITHMONË, VDIQ NJERIU QË I SHËRBEU SISTEMEVE, VDIQ MAKIAVELI I SHQIPTARËVE

Nga Bajramm Shabani

Sot mori fund njëherë e përgjithmonë Ismail Kadarea në moshën 88 vjeçare, sot meleku AZRAELI me urdhër të Allahut të Madhërishëm ua mori shpirtin Kadaresë.

Meleku AZRAEL sot hyri jo nga dera e as nga ana e djathtë, por sot meleku AZRAEL hyri nga dritarja dhe nga ana e majtë ua mori shpirtin Kadaresë gjeniut të letrave shqipe.

Karriera e Ismail Kadaresë filloi si një marksist, leninist, enverist, si nje agjent i KGB-s ruse, ai ishte në sherbim të pushtetit dhe pushteti e ngriti dhe e beri te famshem.

Ismail KADAREA filloi me shkrimet e tij pro qeverisë komuniste, ai shkroi shumë vepra që i kushtoi sistemit, Dimri i Madh, Gjenerali i Ushtrisë së Vdekur dhe shumë vepra tjera.

Ismail Kadarea ishte njeri servil si Makiaveli i cili i sherbeu sistemeve dhe oborrtareve, ai i sherbeu komunizmit dhe me vonë sistemit neoliberal fashist perendimor.

Me rënjën e komunizmit Ismail KADAREA u largua nga atdheu i tij dhe jetoi në mënyrë te padinjitetshme në Francë, atje mori shumë çmime për letersi, mori çmimin dhe titullin NDERI I LEGJIONAREVE FRANCEZ, ky çmim u jepet vetem masoneve.

Përndryshe Kadare ka lindur në Gjirokaster në jug të Shqipërisë, flitet qe Kadare është me origjinë vllehe.

Pas rënjës së komunizmit në botë Kadare braktisi ideologjinë komuniste, trockiste, staliniste, dhe u be neoliberal iku ne Francë kerkoi azil politik dhe nga atje me urdher te legjionareve francez i shpallë luftë vlerave islame duke i kerkuar popullit shqiptar për ta braktisur fenë islame, duke u konvertuar në protestantë.

Ismail KADAREA ishte kandidatë për çmimin NOBEL për letërsi, por kurrë nuk e mori çmimin NOBEL sepse kishte bere krime në Shqipëri.

Janulla Rapi, e ka akuzuar Kadarenë për krime qe ka bere ndaj popullit shqiptar dhe ndaj djalit te saj.

Më në fund Kadarea vdiq dhe ia dërgoi shpirtin Krijuesit te tij që dikur si Niçe e kishte shpallur Krijuesin inekzistent, më në fund meleku Azrael ia mori shpirtin dhe e dergoi pranë Krijuesit të tij.

Sonte do te pyetet Ismail Kadare, jo pranë Gjykates Speciale te Hagës e as pranë gjykatave shqiptare te popullit, por do te pyetet para GJYKATES se pakorruptuar për tere veprimtarinë e tij qe nga lindja e deri ne diten e fundit.

Nuk i bejnë punë më Kadaresë politika shqiptare, nuk e ndihmojnë dot Kadarenë as mediat as neoliberalizmi anglosakson, as çmimet për letërsi, as fama e as pasuria.

Sot KADARE do të pyetet jo per famen e tij, por do të pyetet kush ishte Zoti i tij, do të pyetet për krimet e bera ndaj popullit shqiptar, do te pyetet për dezertimin e tij nga atdheu, do të pyetet për shumë krime të bera në emer te sistemeve.

Sot Kadare mori fund njëherë e përgjithmonë ishte humbesi me i madh, e humbi veten e tij nuk i ndihmojnë dot më as Franca e Parisi, e as Londoni e Berlini e as Vatikani e as pasuria e mbarë njerezimit./gazetaimpakt

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne