Udhëheqësi i opozitës tuniziane Ghannouchi fillon grevën e urisë pas hekurave në shenjë proteste kundër paraburgimit

Udhëheqësi i opozitës tuniziane Rached Ghannouchi ka filluar grevën e tij treditore të urisë në shenjë proteste ndaj ndalimit të tij dhe në solidaritet me “të burgosurit politikë” të tjerë.

Ghannouchi, 82 vjeç, u arrestua më 17 prill, kur policia tuniziane bastisi dhe kontrolloi shtëpinë e tij në kryeqytetin Tunis përpara se ta merrte me vete. Arrestimi erdhi pasi ai paralajmëroi se eliminimi i pikëpamjeve të ndryshme si Islami i majtë apo politik mund të çojë në një “luftë civile” në vendin e Afrikës së Veriut.

Që nga fillimi i shkurtit, autoritetet në vendin e Afrikës së Veriut kanë arrestuar më shumë se 20 kundërshtarë të presidentit aktual Kais Saied, duke përfshirë politikanë, ish-ministra, biznesmenë, sindikalistë dhe pronarin e radiostacionit më të njohur të Tunizisë, Mozaik FM.

Në maj, Ghannouchi, i cili ishte kryetar i parlamentit të Tunizisë përpara se Saied ta shpërndante atë në mars të vitit të kaluar, u dënua me një vit burg për akuza të lidhura me terrorizmin, të cilat ai i mohon me forcë.

Ghannouchi, bashkëthemeluesi i partisë Ennahda dhe kritiku më i njohur i Saied, filloi grevën e tij treditore të urisë të premten, duke u zotuar se nuk do të hante derisa të hiqen kufizimet ndaj tij dhe të burgosurve të tjerë.

Ai e zbuloi qëllimin e tij një ditë më parë përmes këshilltarit Riad al-Shuaibi, i cili tha se greva e urisë e Ghannouchi do të “vazhdonte” derisa “të hiqen të gjitha ankesat dhe kufizimet e vendosura ndaj tij dhe të burgosurve të tjerë politikë”.

Veçmas, Imed Khemiri, zëdhënësi i Ennahda shpjegoi qëndrimin e partisë, duke thënë se Ghannouchi “vendosi të fillojë një grevë urie tre-ditore për të denoncuar ndjekjen arbitrare dhe të pabazë të opozitës”.

Partia Ennahda, e cila e përcakton veten një parti politike islamike demokratike dhe një nga partitë më të shquara në Tunizi, dënoi dënimin e Ghannouchit në maj si një “vendim të padrejtë politik”.

Dënimi shënoi rritje më të lartë të profilit të një goditjeje autoritare që ka vazhduar që kur Saied mori detyrën në tetor 2019.

Në gusht, qindra figura me ndikim nga e gjithë bota arabe dhe muslimane i kërkuan administratës Saied dhe gjyqësorit që të lironin me shpejtësi Ghannouchi dhe të burgosur të tjerë politikë në Tunizi.

Në letrën e tyre të hapur, nënshkruesit theksuan se arrestimi i Ghannouchit është pjesë e një “goditjeje të përhapur” ndaj rezistencës që është intensifikuar që nga shkurti.

Saied, 65 vjeç, pretendon se të arrestuarit janë “terroristë” të përfshirë në një “komplot kundër sigurisë së shtetit”. Grupet lokale dhe ndërkombëtare të të drejtave kanë kritikuar arrestimet.

“Lironi Ghannouchi” një fushatë në internet që bën thirrje për lirimin e liderit të opozitës gjithashtu bëri një deklaratë të premten ku bën Saied “plotësisht përgjegjës për pasojat e grevës në shëndetin e… Ghannouchi”.

“Shkuarja në grevë urie për hir të lirisë dhe dinjitetit për të gjithë të burgosurit politikë nuk është një risi për Rached Ghannouchi, i cili ka kaluar më shumë se katër dekada duke luftuar për liri, drejtësi dhe vlera të tjera fisnike njerëzore”, shtohet në deklaratë.

Saied, një ish-profesor i së drejtës kushtetuese, mori pushtetin në korrik 2021 duke shkarkuar qeverinë dhe ngrirë parlamentin e vendit, i njohur si Asambleja e Përfaqësuesve të Popullit. Më vonë ai i dha vetes kompetenca për të sunduar dhe ligjvënës me dekret dhe mori kontrollin mbi gjyqësorin, në atë që rivalët e panë si goditje të mëtejshme ndaj demokracisë.

Partia Ennahda ishte partia më e madhe në parlamentin tunizian përpara se Saied të mbyllte atë.

Presidenti tunizian këmbëngul se masat e tij synojnë të shpëtojnë vendin nga një luftë civile. Ndërsa kritikët e kanë akuzuar atë për orkestrimin e një grushti shteti./gazetaimpakt/ presstv

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne