Bota Opinion

Udhëheqësit e Turqisë, Rusisë, Gjermanisë dhe Francës do të mblidhen në Stamboll për të trajtuar tragjedinë e Sirisë

Nga: SERDAR KARAGÖZ

Krerët e Turqisë, Rusisë, Gjermanisë dhe Francës do të mblidhen këtë muaj në Stamboll për të punuar në një zgjidhje për konfliktin në vazhdim në Sirinë e shkatërruar nga lufta, tha Presidenti Rexhep Tajip Erdogan dje gjatë një vizite zyrtare tre-ditore në Gjermani . “Një takim i kuartetit do të mbahet në Stamboll me Rusinë, Gjermaninë, Francën dhe Turqinë. Kam folur me Presidentin francez Emmanuel Macron, ai ka një qasje pozitive ndaj saj. Kancelarja gjermane Angela Merkel, tha se ka zgjedhje në tetor dhe takimi do të bëhet pas tyre”, i tha Erdogan gazetarëve turq që e shoqëronin gjatë vizitës dhe theksoi se takimi i kuartetit “ishte një hap i rëndësishëm”.

Erdogan ishte në Gjermani midis 27 dhe 29 shtator, ku zhvilloi takime për marrëdhëniet dypalëshe dhe çështjet rajonale me homologun e tij gjerman Frank-ëalter Steinmeier dhe kancelaren gjermane Angela Merkel. Në një konferencë shtypi të premten me Erdogan në Berlin, kancelarja Merkel tha se situata në Siri, duke përfshirë zhvillimet e fundit në provincën veriperëndimore Idlib u diskutuan gjatë takimeve bilaterale. “Ne favorizojmë që të jemi në një takim katër-palësh, sepse situata është ende e brishtë, midis presidentit turk, presidentit rus, presidentit francez dhe meje. Ne synojmë ta bëjmë këtë në tetor,” tha ajo. Përfaqësuesit nga të katër vendet u takuan më 14 shtator në Stamboll për punë përgatitore në takim.

Pas takimit në Stamboll, zëdhënësi presidencial turk İbrahim Kalın kishte thënë se të gjitha palët ranë dakord për nevojën e një zgjidhjeje politike për Sirinë.

Turqia dhe Rusia, si dhe Irani, krijuan një njësi trilaterale në Siri, të njohur si procesi i Astana, për të gjetur një zgjidhje politike të krizës në vend dhe së fundmi Ankaraja dhe Moska arritën një marrëveshje mbi Idlibin që ndaloi sulmet e mundshme që opozita mbajti provincën nga regjimi i Bashar Assadit. Sipas marrëveshjes së arritur në Soçin e Rusisë më 17 shtator, një zonë demilitarizuese 15 deri në 20 kilometra, e cila do të patrullohet nga forcat turke dhe ruse, do të krijohet që nga 15 tetori. Grupet radikale, duke përfshirë edhe Nusra Front Hayat Tahrir al-Shammgjithashtu do të tërhiqet nga rajoni, dhe zona do të jetë e lirë nga armët e rënda. Grupet e moderuara të opozitës në Idlib, megjithatë, do të mbeten në zonat ku ata janë tashmë të pranishëm.

Erdogan tha gjithashtu se zyrtarëve gjermanë u është dhënë informacion dhe hollësi për marrëveshjen e Idlibit sipas kërkesës së tyre.

“Ata [zyrtarët gjermanë] vlerësojnë rezultatet e arritura në Idlib,” tha ai. “Qëllimi ynë është që ta çojmë procesin në një fazë edhe më pozitive,” shtoi ai. Ndërkohë, Erdoğan kritikoi një komision të njoftuar kohët e fundit, i cili do të përfshijë përfaqësues nga SHBA, Franca, Gjermania, Egjipti, Arabia Saudite, Jordania dhe Mbretëria e Bashkuar për të hartuar një kushtetutë të re për Sirinë.

“Tani ata flasin për një grup të vogël […] Ata nuk e ftojnë Turqinë në këto takime, as nuk e ftojnë Sirinë, ata duhet të mbajnë një takim për Sirinë dhe Siria nuk është përfshirë në këtë takim” tha ai.

Pas marrëveshjes së Idlibit, rreth 50,000 deri në 60,000 civilë, të cilët më herët ishin zhvendosur ose ikën nga bombardimet e regjimit, përpara marrëveshjes, kanë mundur të kthehen në shtëpitë e tyre në krahinë. Turqia këmbënguli në arritjen e një marrëveshjeje për Idlibin, duke argumentuar se një sulm i regjimit në krahinë do të shkaktonte një fatkeqësi humanitare, pasi ajo mban rreth 3.5 milion civilë. Përpjekjet diplomatike të Turqisë për parandalimin e një masakre të mundshme në Idlib gjithashtu janë vlerësuar nga bashkësia ndërkombëtare.

Irani dhe Rusia kanë mbështetur regjimin e Asadit në Siri, ndërsa Turqia po mbështet opozitën e moderuar. Megjithatë, Shtetet e Bashkuara kanë mbështetur degën siriane të grupit terrorist të PKK, Njësitë e Mbrojtjes së Popullit (YPG), që e udhëheq grupin e njohur si Forcat Demokratike të Sirisë (SDF) nën pretekstin e luftimit të Daeshit.

Burimi: Daily Sabah/ Gazeta impakt

OPINIONE