Bota

Ushtria siriane rrëzon një avion izraelit

epa06407069 An Israeli Air Force F-35 fighter jet during an air show at Hatzerim Air Force base outside Beersheba, Israel, 27 December 2017. An Israeli air show accompanied a graduation class of new pilots, the 175th in the history of Israel's Air Force, which included one woman. EPA/JIM HOLLANDER

Ushtria siriane ka bërë të ditur se aviacioni i saj ka rrëzuar një avion ushtarak izraelit.

Rrëzimi ndodhi pas nisjes së një sulmi të aviacionit izraelit kundër pozicioneve ushtarake siriane pranë Damaskut.

E njëjta komunikatë bën të ditur se përveç avionit është pikasur dhe asgjësuar një raketë izraeliane, ndërohë disa të tjera që janë hedhur nga aviacioni i shtetit hebre kanë shkaktuar dëme materiale.

Ndërkaq, Izraeli nuk ka dhënë asnjë komunikatë në lidhje me deklaratën siriane dhe autoritetet e Tel Avivit as nuk e kanë pohuar dhe as nuk e kanë mohuar këtë ngjarje. /tesheshi