Rajoni Shqiperia

Vdekja e shqiptares në taksi nga Saranda në Janinë, autopsia zbulon detaje shokuese: I hoqën organet

E denje per nje skenar filmash horror eshte autopsia per vdekjen misterioze te 16-vjecares shqiptare Konstandina Anagnosti, e cila humbi jetën duke udhetuar me nje taksi nga Saranda në Janinë ne 2014. Mediat greke kane dhene sot detaje duke iu referuar autopsise se bere nga mjeku-ligjor Theodoros Vougiouklakis.

Sipas saj, nga trupi i Konstandinës ishin hequr organet vitale në mënyrë jo profesionale dhe jashtë çdo standardi të mjekësisë ligjore. Ai ka treguar permes autopsise se firmosur prej tij se ne trupin e vajzes mungonte baza e gjuhës, epiglotisi, trakeja, laringu, mitra dhe truri. Me tej, ai tregon se në gjakun dhe në analizat e urinës që iu bënë, u konstatuan sasi të larta të likodainës, nje lloj i anestezise qe dyshihet te jete perdorur.

Ai ka kerkuar nga hetuesit te bejne test per oragnet e vajzes qe pala shqiptare i dergo ne Greqi per ekzaminime, duke mos e fshehur habine e madhe per metoden e perdorur. Autpsioa vjen pas ngjarjes qe ndodhi me 15 Nëntor të vitit 2014, kur vajza me emrin Konstandina Anagnosti kishte shkuar tek nje dentist në Sarandë me një taksist grek. Por gjatë kthimit për në Janinë, ku banonte se bashku ne nenen, e divorcuar nga i atij, vajza u be keq dhe mberriti pa jete ne spital.

Pas kesaj, babai i vajzes, Jorgo Anagnosti, ne disa dalje publike dhe intervista bëri kallëzim në Policinë e Janinës, pasi pretendonte se vajza e tij nuk ndërroi jetë për shkaqe natyrale. Hetimi në Greqi po vazhdon ende, kurse taksisti grek që po e shoqëronte ndiqet penalisht.

OPINIONE