Bota

Vëllai Vladimir Putin telefonon e falenderon muslimanin trim, Khabib Nurmagomedov për rrahjen e katolikut NATO-ist, Conor McGregor

Kampioni i UFC Khabib Nurmagomedov ka zbuluar se Presidenti rus Vladimir Putin e ka kontaktuar atë për t’i shprehur urimet dhe krenarinë e tij për humbjen e luftëtarit irlandez MMA, Conor McGregor në UFC 229.

Khabib dha një performancë të fuqishme nga fillimi deri në fund të rrugës për të dominuar dhe në fund duke dorëzuar McGregor me mbytjen e pasme në raundin e katërt të luftës së tyre në T-Mobile Arena në Las Vegas.

Rezultati erdhi pas disa muajsh përfoljesh nga plehrat dhe gjakut të keq mes palëve dhe kampeve të tyre.
Përpara shtypit pas ndeshjes, Khabib shtroi shqetësimet e mëparshme lidhur me marrëdhënien e tij me Putinin duke konfirmuar se ai kishte marrë një telefonatë nga presidenti rus.

“Të gjitha mediat flasin për të tilla gjëra si, një fotografi me Putinin, dicka të tillë, por ai vetëm më telefonoi dhe më tha se është krenar për mua, unë fitoj dhe ai përgëzon”, tha Khabib për shtypin.

Khabib po i referohej një incidenti në finalen e verës së fundit të Kupës së Botës, të cilën McGregor e ndoqi me ftesë të udhëheqësit rus dhe ata patën disa fotografi së bashku në stadiumin Luzhniki. Kjo çoi në spekulime se Khabib nuk kishte marrëdhënie të mira me Putinin, pasi ai nuk kishte as një ftesë dhe as fotografi me të.

Në tetëkëndësh, pasi McGregor doli jashtë, Khabib festoi rrëzimin e armikut të tij dhe pastaj e ktheu vëmendjen tek një anëtar i ekipit të McGregor, që besohet të jetë Dillon Danis, duke shkallëzuar tetëkëndëshin për t’u përfshirë në një grindje.
Presidenti i UFC-së Dana Whiter më vonë konfirmoi se borxhi i luftës së Khabib ishte pezulluar nga Komisioni Shtetëror i Atdheut i Nevadas (NSAC) dhe kishte një mundësi që luftëtarit të mund të hiqej plotësisht nga titulli i tij, edhe pse asgjë nuk ishte konfirmuar.

Burimi: Rt/ Gazeta impakt