‘Vetëm pasi u sigurua se Tahiri s’do të flasë, Rama u shfaq në publik’

Katër ditë u fsheh, nuk e pa njeri ku kishte futur kokën, jepte e merrte me Tahirin, i çonte emisarë e ndërmjetës dhe pasi nënshkroi paktin me të – paktin ku ish-ministri nën akuzë ndërkombëtare për trafik droge nuk do ta marrë me vete në pusin e thellë të drogës e parave të pista ku janë zhytur bashkë, e bashkë me të dhe shumë ministra e familjarë të tij – vetëm pasi u sigurua që Tahiri s’do flasë dhe pasi Tahiri mori mbrojtje prej tij duke mos lejuar Prokurorinë të bëjë punën e saj –  Edi Rama u shfaq në publik.

Nga Flamur Noka

4 ditë në errësirë, në ethe, merr e jep mes kupolës mafioze të vendit, këto 4 ditët e fundit kanë treguar për çdo shqiptar, për të madh e të vogël, se cili është narko-shteti që kishim në 4 vite.

Dhe kush ishte në krye të këtij narkoshteti? Ai u denoncua vetë faqe gjithë botës. Ishte ai që u zhduk në këto 4 ditët e fundit ku të palarat dolën në shesh. Që nuk ia pa askush fytyrën. Mori garanci nga Tahiri që sdo flasë për përfshirjen e tij direkte, që sdo përdorë prova, filmime e fakte që ai i ka për të, për ministra e për olsa, dhe pas kësaj u shfaq me predikimin e zakonshëm, dhe sulmin ndaj opozitës.

Edi Rama është i vetmi që i merr shqiptarët për budallenj, sikur nuk e kuptojnë cfarë ndodhi.

Pse u zhduke këto 4 ditë? Ku ishe futur? Çfarë ka Tahiri për ty, që të bëri të fshihesh në skuta të errëta? Por nga ana tjetër, për shqiptarët u bë e qartë gjithçka:

Ti zgjodhe Tahirin, përpara drejtësisë italiane, përpara partnerëve ndërkombëtarë, përpara drejtësisë shqiptare.

Ti zgjodhe Tahirin përpara qytetarëve shqiptarë, edhe pse i faktuar me mijëra faqe nga drejtësia italiane si i përfshirë direkt në trafik droge.

Ti zgjodhe kupolën mafioze, paktin me krimin, dhe jo të ardhmen e vendit.

Pse e bëre këtë zgjedhje???Shumë e thjeshtë; sepse zgjodhe për të mbajtur edhe ca kohë pushtetin. Rruga tjetër, lëshimi i Tahirit, lënia e drejtësisë të funksionojë, ishte tatëpjeta jote, fundi më i keq, më dramatik se cdo ankth që ke përjetuar këto 4 ditë. Kjo që zgjodhe, është rruga më e shkurtër, por jo më e sigurta.

Edi Rama ka fituar vetëm pak kohë. Por fundi është i afërt….Tashme nuk ka zgjidhje tjetër veç rrëzimit të tij.

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne