VIDEO e jashtëzakonshme nga Koreja e Veriut: Momenti kur evakuohen 600,000 banorë

Pamjet alarmante brenda Koresë së Veriut tregojnë momentin e jashtëzakonshëm kur mijëra njerëz evakuohen në të gjithë Phenianin, mes tensioneve në rritje midis SHBA-së dhe Koresë së Veriut.

Në video e hedhur në YouTube, tregon se sapo bie alarmi, banorët largohen nga qyteti Koresë së Veriut në menyrë emergjente .Ngjarja ka ndodhur pasi Koreja e Veriut ka urdhëruar evakuimin e menjëhershëm të 600.000 banorëve në Phenian ndërkohë që frika nga një pushim i mundshëm amerikan pas mbërritjes së luftanijeve, po rritet.

Mediat e Koresë së Jugut raportojnë se lideri diktatorial Kim Jong-un mund të përgatitet për të vepruar disa muaj, pas testimit të armëve bërthamore.

“Daily Star” raporton se ‘zyrtarët e Koresë së Veriut njoftuan për një ngjarje e madhe dhe të rëndësishme ditëm e sotme.

Gjithashtu, gazetarëve të huaj ju është thënë të përgatiten për ngjarjen më të madhe kombëtare të Koresë së Veriut, e quajtur “Dita e Diellit”.

Rreth 200 gazetarët e huaj ndodhen në Phenian, ndërkohë që vendi shënon 105 përvjetorin e lindjes të presidentit themeluese të Koresë së Veriut, Kim Il Sung më 15 prill./ syri

https://youtu.be/lAAaPlUU7bA

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne