Shqiperia

(VIDEO) Momente tensioni nga protesta para Rozafës, banorët me fëmijë në duar përplasen me policinë

Kanë nisur pèrplasjet mes forcave të pòlicisë dhe pròtestuesve në Labinot-Fushë. Banorët me fëmijë në duar janë kònfrontuar me efektivë që kërkojnë ti shpërndajnë. Janë dëgjuar edhe thirrjet e pròtestueve që thonë “turp, turp, turp” dhe “pòlicia e krímit”.

Që prej paradites, banorët e Labinot-Fushës pròtestojnë për zaptimin e pronës publike dhe private, ndotjen e ajrit dhe lumin Shkumbin nga fabrika e peshkut Rozafa që operon në Labinot. Banorët thonë se ndihen të kèrcënuar nga drejtuesit e biznesit dhe kanë kryer denòncime në pòlicinë e Elbasanit.

Banorët thonë se i kanë çuar shkresë kryeministrit, presidentit dhe avokatit të popullit por nuk kanë marrë një përgjigje. Ndërkohë që deklarojnë se nuk do të largohen derisa të marrin zgjidhje për çështjen e tyre./Faxweb.al)

OPINIONE

INTERVISTA