Bota

Video/ Parlamenti i Britanisë së Madhe zgjedh kryetarin e ri, ruhet tradita e hershme, ja si shtyhet drejt karriges

Politikani britanik Lindsay Hoyle është bërë kryetari i ri i Parlamentit britanik, duke zëvendësuar John Bercow. Sipas mediave britanike, përcjell Telegrafi, ligjvënësi veteran i Laburistëve u zgjodh nga deputetët të hënën, vetëm dy ditë para se Parlamenti të vendoset të shpërndahet përpara zgjedhjeve të përgjithshme muajin tjetër.

“Kjo Shtëpi do të ndryshojë, por ajo do të ndryshojë për mirë”, premtoi Hoyle pas zgjedhjeve të tij. Ai tha se shpresonte që Parlamenti të jetë përsëri një “shtëpi e madhe e respektuar, jo vetëm këtu, por në të gjithë botën”.

Në fjalën e tij të pranimit, Hoyle i kushtoi disa fjalë edhe vajzës së tij të ndjerë Natalie Lewis-Hoyle, e cila vdiq vitin e kaluar, në moshën 28 vjeç.

Hoyle shërbeu si Zëvendëskryetar për nëntë vitet e fundit dhe mundi shtatë kandidatë të tjerë për të arritur postin e tij të ri. Në përputhje me traditën, Hoyle u tërhoq fizikisht drejt karriges së folësit nga ligjvënësit e tjerë pas votimit.

Tradita daton në epokat më të errëta të politikës britanike, kur folësi vepronte si një “lajmëtar” midis Parlamentit dhe monarkut. Në atë kohë, roli mbart rreziqet e tij, pasi folësi shpesh paguante çmimin për dërgimin e një mesazhi që monarkut nuk i pëlqente. Shtatë folësit u ekzekutuan midis viteve 1394 dhe 1535 – gjë që çoi në disa ngurrime midis ligjvënësve për të marrë postin./balkanweb