Vizita e dytë e Tillerson në Doha brenda tre ditëve

Sekretari amerikan i Shtetit Rex Tillerson ka vizituar për herë të dytë Dohan brenda tre ditëve.

Kriza midis Katarit dhe anëtarëve të Këshillit të Bashkëpunimit të Gjirit Persik, duke përfshirë Arabinë Saudite, Emiratet e Bashkuara Arabe, Bahrejnin dhe Egjiptin filloi më 5 qershor dhe vazhdon akoma. Administrata amerikane, e cila në fillim të krizës pati një kontradiktë në fjalët e sekretarit amerikan të Shtetit Rex Tillerson dhe presidentit amerikan Donald Trump, tani po mundohet për të ndërmjetësuar mes aleatëve të saj në Gjirin Persik. Prandaj, Tillerson udhëtoi në Kuvajt më 10 korrik, më 11 korrik në Doha, më 12 korrik në Jeddah të Arabisë Saudite dhe 13 korrik në Kuvajt dhe më pas përsëri në Doha për herë të dytë brenda tre ditëve të fundit. Tillerson ende nuk ka njoftuar për takimin e pasur dje me ministrat e jashtëm të katër shteteve që kanë sanksionuar Katarin, duke përfshirë Arabinë Saudite, Emiratet e Bashkuara Arabe, Bahrejnin dhe Egjiptin dhe ministrin e Këshilltarëve të Kuvajtit, por Sekretari i Shtetit ka dërguar mesazhet e takimit të Jeddah tek autoritetet e Katarit. Mesa duket Tillerson po përpiqet të neutralizojë pretendimet e sauditëve dhe tre vendet e tjera mbi mbështetjen e Katarit për terrorizmin, sepse ai nënshkroi të martën memorandumin e mirëkuptimit për forcimin e luftës kundër terrorizmit dhe parandalimin e financimit të terrorizmit me Dohan. Në të njëjtën kohë, ai në një konferencë shtypi me homologun e Katarit vlerësoi Katarin për luftën kundër terrorizmit. Tillerson i rikujtoi Riadit dhe aleatëve të tij se Katari ishte vendi i parë që iu përgjigj kërkesave të samitit të Riadit për të luftuar financimin e terrorizmit. Nga ana tjetër, Tillerson duket se po përpiqet të bindë Dohan të pranojë rolin e Arabisë Saudite në botën arabe dhe të mos sfidojë politikat e Riadit.

Arsyeja e përpjekjeve të Tillerson për të sjellë më afër Katarin dhe vendet sanksionuese, është se këto vende janë aleatët strategjikë të Shteteve të Bashkuara në Lindjen e Mesme. Katari është vendi ku ndodhet baza më e madhe ajrore amerikane jashtë vendit. Baza ajrore Al-Adid e Shtetet e Bashkuara të Amerikës në Katar ka me qindra trupa amerikane dhe luan një rol të rëndësishëm në luftën e udhëhequr nga SHBA kundër Afganistanit dhe Irakut, si dhe në luftën e pretenduar nga SHBA kundër terrorizmit. Nga ana tjetër, Arabia Saudite është aleati më i rëndësishëm i Amerikës në Lindjen e Mesme dhe zbatuesi kryesor i politikave luftënxitëse të SHBA-së dhe Uashingtoni ka hapur një llogari të veçantë për dollarët sauditë. Të tre vendet Emiratet e Bashkuara Arabe, Bahrejni dhe Egjipti kanë secila pozitë të rëndësishme për Uashingtonin./ PT

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne