Bota

Vritet një refugjat 17 vjecar në Amsterdam

An Israeli forensic policeman stands next to the body of a Palestinian assailant who was shot dead after he stabbed two Israeli security guards at an entrance of the Barkan Industrial Zone at the Israeli settlement of Ariel in the occupied West Bank on December 24, 2015. Both of the victims were left with moderate wounds, police said. AFP PHOTO / JACK GUEZ / AFP / JACK GUEZ

Një adoleshent u qëllua për vdekje para shokëve të tmerruar në një sulm të stilit gangster në një qendër rinore në Amsterdam.

Dëshmitarët thanë se burrat e maskuar të armatosur me të paktën një armë automatike sulmuan ndërtesën në zonën Grote Wittenburgerstraat të qytetit holandez duke kërkuar të shihte viktimën.

Adoleshentët që morën pjesë në kickboxing dhe mësimet e gatimit u fshehën nën tavolina pasi vrasësit hapën zjarr.

Raportet në Holandë tregojnë se djali i vdekur ishte Mohammed B, një emigrant 17-vjeçar maroken.

Një punëtor në qendër pësoi një dëmtim në këmbë, raporton Het Parool, ndërsa një 19-vjeçar u shtrua në spital pas vrasjes.

Të shtënat ndodhën në Qendrën Rinore Wittenburg, ku po zhvilloheshin mësimet kur i riu u vra.

Besohet se ai u qëllua brenda ndërtesës.

Policia holandeze fillimisht lajmëroi përmes një postimi në Twitter se njerëz të ‘shumtë’ ishin qëlluar, nga disa të shtëna.