Vullnetarët muslimanë riparojnë manastirin katolik

Muslimanët irakian të Mosulit po ndihmojnë në riparimin e një manastiri të krishterë, i cili u sulmua dhe u shkatërrua.

Banorët musliman të lagjes al-Arabi, të cilët deri vonë ishin të rrethuar nga grupi terrorist Isis, ndihmuan në rinovimin e Manastirit të dëmtuar.

st-georges-monastery-mosul-1.jpg

Ndërtesa, që i përkiste traditës katolike Kaldeas, ishte djegur dhe shkatërruar nga militantët.

Image result for Muslim volunteers repair Catholic monastery

Sipas një postimi në Facebook, qëllimi i të rinjve ishte të demonstronte se “Mosuli është i juaji ashtu siç është e joni” dhe se “dallimet tona fetare nuk janë ndasi”.

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne