Xhafer Sadiku diskuton me Olsi Jazexhiun mbi dhunen e regjimit te Rilindjes

Te vendosur ne kodrat e Sharres, ne vendin ku 108 vite me pare Sheh Haxhi Qamili dhe Muftiu i Tiranes Musa Qazimi leshuan rezistencen islamike te Shqiperise se Mesme kunder regjimit kolonialist masonik te Princ Vidit, historianet Olsi Jazexhi dhe Xhafer Sadiku flasin mbi dhunen policore, ekonomike, sociale dhe administrative qe regjimi i Rilindjes se Edi Rames po ben kunder shqiptareve.
Flitet per largimin Sander Lleshit dhe ardhjen e Blendi Cucit si minister i brendshem, shtypjen me dhune te protestave popullore per vrasjen e Klodian Rashes, shkaterrimin e demokracise shqiptare nga amerikanet dhe arsyet pse fuqite imperialiste perendimore kane shkaterruar demokracine ne Shqiperi. Behet nje krahasim ndermjet imperializmit dhe pushtimit fashist italian ne kohen e Musolinit me sundimin e sotem amerikan te Shqiperise.
Flitet per korrupsionin ne administraten shteterore, korrupsionin ne universitete, kapjen e televizioneve nga mafia e oligarkeve dhe censura mediatike per te shprehur mendimin e lire kunder regjimit sorosist. Flitet per kapjen nga amerikanet si te Partise Demokratike ashu edhe te Partise Socialiste te cilat jane kthyer sikur Pepsi dhe Coca Cola per interesat amerikane.
Pjesa e pare e bisedes mbyllet azanin e Xhamise se Sharres ne background.
 

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne