Bota Sport

Xhudistja indoneziane u skualifikua nga konkurrenca në Lojërat Aziatike, pasi refuzoi të hiqte hixhabin

Miftahul Jannah u ndalua nga konkurrenca në Lojërat aziatike, pasi atletja nuk pranoi të hiqte hixhabin.

Myslimanja 21-vjeçare u skualifikua nga konkurrenca për shkeljen e rregullave të Federatës Ndërkombëtare të Xhudos (IJF), të cilat deklarojnë se një kokë xhudisteje “nuk mund të mbulohet me përjashtim të fashimeve të natyrës mjekësore”.
Atleti u largua nga gara në lot, duke shkaktuar një trazirë publike mbi incidentin, i cili u konsiderua diskriminues nga shumë tifozë.

Fjalë mbështetëse u shprehën në mediat sociale nga shumë përdorues që shprehnin admirimin e tyre ndaj atletes, e cila refuzoi të heqë hixhabin.

Presidenti i Komitetit Kombëtar Paralimpik Indonesian (NPC), Senny Marbun, fajësoi neglizhencën për polemikat, duke shtuar se trajneri i ekipit nuk ishte në dijeni të rregullave sepse anglishtja e tij ishte e varfër.

“Në emër të NPC, kërkoj falje për këtë. Kjo është me të vërtetë e turpshme dhe unë shpresoj se nuk do të ndodhë përsëri në të ardhmen “, tha Senny gjatë një konference shtypi të hënën.
Incidenti, i cili u mbulua gjerësisht nga mediat indoneziane, tërhoqi vëmendjen e Dhomës së Përfaqësuesve të vendit (DPR), anëtarët e të cilëve e shpërblyen Miftahul me një udhëtim të Umreve në Mekë.

“Unë e vlerësoj sinqerisht dhe dëshiroj t’ju falënderoj kujtdo që më shpërbleu me një biletë Umrah. Unë jam me të vërtetë e gëzuar. Ajo është si një medalje ari për mua që kur unë nuk arrita të merrja pjesë në ndeshjen e djeshme “, tha atletja të martën.

Burimi: Rt/ Gazeta impakt