Shqiperia

Zbardhet draft-marrëveshja: Çfarë e detyroi Bashën të “braktisë” para kohe takimin. Ja çfarë propozojnë dy eurodeputetët

Negociatori David McAllister duke dale nga nje takim me kryetarin e PD, Lulzim Basha ne seline e PD. McAllister dhe Fleckenstein ndodhen ne Tirane, per te negociuar me partite me te medha, per ti dhene fund krizes politike ne vend./r/n/r/nNegotiator David McAllister, leaving from a meeting with PD leader Lulzim Basha in PD's headquarters. McAllister and Fleckenstein are in Tirana to negotiate with the bigger parties to end the political crisis in the country.

Burime pranë pranë qeverisë konfirmojnë se kryeministri Edi Rama ka pranuar të gjitha pikat e propozuara nënjë draft-marrëveshje të propozuar për zgjidhjen e krizës politike në Shqipëri nga dy zyrtarët e BE-së David McAllister dhe Knut Fleckenstein.

Sipas draftit të OSBE-BE-SHBA, janë propozuar 3 pika kryesore:

1-Të ndryshohet Kodi Zgjedhor dhe kreu i KQZ t’i jepet opozitës

2-Të ketë shkarkime në kupolën drejtuese të policisë

3-Kriminalizim i shit/blerjes së votës

Në këtë draft-marrëveshje nuk është përfshirë kërkesa e opozitës, ajo për qeveri teknike dhe duket se kjo gjë e ka detyruar kreun e PD-së të largohet i pari nga takimi me McAllister.

Partia Demokratike insiston fort në kërkesën e saj dhe pa përfshirjen e qeverisë teknike në draft nuk ka negociata zyrtare./newsbomb

OPINIONE