Zbulohet plani i Bashës për “mosbindje civile”

Lulzim Basha ka deklaruar ditën e sotme idenë kryesore të asaj që ai e ka quajtur “Mosbindje Civile”, për të cilën janë ngritur shumë hipoteza se ç’trajta do të ketë.

Basha lajmëroi sot se nëse “Republika e vjetër” nuk tërhiqet nga plani për të zhdukur pluralizmin, “Republika e re” do të themelohet kështu:

-Më 18 qershor në mesantë Kushtetuta dhe ligjet për Republikën e Re do të jenë të pavlerë, nul dhe void;

-Më 18 qershor asnjë taksë nuk japim për Republikën e vjetër, dhe nuk do t’i bindemi asnjë ligji të Republikës së vjetër;

-Bashkë me qytetarët e lirë, ne do të shfrytëzojmë këtë kohë për të hartuar korpusin e ri ligjor, bazuar në frymën e etërve themelues të Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

“Nuk kemi çfarë presim më”- deklaroi Lulzim Basha

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne