Zgjerimi i Greqisë me 12 milje në Jon, Lubonja: Në ka njeri që na i ka shitur sapunin për djathë, ai është Rama

Analisti Fatos Lubonja ka ironizuar me kryeministrin Edi Rama për zgjerimin me 12 milje të Greqisë në detin Jon, duke thënë se në ka njeri që u ka shitur sapunin për djathë shqiptarëve, është vetë ai.

Disa ditë më parë ishte Rama që sulmonte Lulzim Bashën me një deklaratë të tillë, por Lubonja akuzon kryeministrin aktual për një marrëveshje të mundshme me Greqinë për detin.
Lubonja thotë se kësaj radhe për detin ka shumë dyshime dhe pak transparencë, teksa shton se qeveria nuk po reagon edhe pse mund të ketë sinjale të cënimit territorial.

Ai hedh dyshimin se për shkak se Shqipëria është në prag të zgjedhjeve, negociatave, dhe më pak e fuqishme Greqia si dhe kërkon mbështetjen e ndërkombëtarëve, mund të bëjë lëshime.

”Ka shumë gjëra të paqarta. Por ka një gjë të qartë, ska transparencë. E dimë që kur Rama akuzon dhe flet aq shumë, se dominoi fraza që po të ishe shitës djathi, do na shisje sapun i tha Bashës.

S’ka transparencë, vetëm sulme. Nëse ka njeri që na i ka shitur sapunin për djathë është Edi Rama. Të gjitha premtimet i kanë dalë për sapun. Duhet parë me dyshim. Duke mos pasur informacion të pltoë, s’duhet pasur si raport Shqipëri- Greqi, por dhe në kontekst më të gjerë Italia, Turqia. Ka një aksion politik grek për raportin që ka me Turqinë. Ka një mbështetjen na Italia. Dyshimi, është që Rama këtu ka bërë, ka premtuar, sepse edhe këtë s’e dinim, se thonë që s’ka negociata, por diçka ka lëvizur. Greqia falenderon Shqipërinë që nuk e ka kundërshtuar. Por s’dimë çfarë duhet kundërshtuar dhe çfarë duhet pranuar.

në mediat greke kanë dalë dhe harta, pse Shqipëria nuk e ka kundërshtuar këtë. Kjo lidhet me ishujt që ka afër Greqia me Turqinë, si me Shqipërinë, që i merr si pikë referimi këtu ishujt afër Korfuzit.
Më duket se ajo që duhet të presim nga shtetet evropiane, ësthë që ky deti Mesdhe mos preket më shumë se ç’është prekur. është dëmtuar shumë, ka shumë ndotje. Mos jetë e Greqisë, Turqisë, Shqipërisë, mos ketë shpime nafte e ndotje. Kundër kësaj, shohim një kthim në territore, është imja apo jotja, dhe sjell edhe konflikte si ajo me Greqi- Turqi.
Në fund fare gjëja çon këtu. çd’do ven pretendon, por 12 miljet puqen në vendet e caktuara. Ajo që duhet, transparenca është që ku takohen, pra duhet të bëhen harta të qarta. Dhe të krahasohet. Cila ishte ajo marrëveshja, ajo harta. Dhe cila është ajo harta që duan grekët me ato 12 miljet. Pas këtyre hartave, se vjen veprimi, ka një marrëveshje që nuk do bëhen shpime, më mirë t’ia lëmë natyrën peshqve se sa njerëzve se e kanë masakruar.
Këtu s’ka transparencë. Mbetet kjo, që për arsye politike të zgjedhjeve, të mbështetjes nga ndërkombëtarët, Greqia, mund të bëhen lëshime që janë në dëm të shqiptarëve.
Shqipëria është më e dobët se Greqia, dhe për këtë ka përgjegjësi gjithë klasa politike. ”- tha Lubonja.

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne