Shqiperia

Zhupa: Pse hesht Veliaj për aferën me Eco Tirana?! Çfarë di ai për pastrimin e parave të Ndragheta-s?!

Kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj, duhet të hetohet nga SPAK!

Kështu shprehet zëdhënësja e PD, Ina Zhupa, e cila përmes një postimi në Facebook shprehet se, lidhja e Veliajt me Flavio Tosin, me Andrea Migliorazin dhe gjithë veprimtaria e kompanisë “Eco Tirana” sh.a duhet hetuar nga organet e drejtësisë shqiptare.

“Flavio Tosi i cili është personalitetit i Tiranës me firmën e Veliajt, I është dhuruar çelësi i qytetit sot është i akuzuar si bashkëpunetor në pastrimin e parave të Ndraghetes! Sa të lidhur janë Veliaj dhe Tosi në veprimtarinë e tyre në pastrimin e plehrave të qyteteve por edhe parave të pista të mafias italiane?

Hetimet e prokurorisë italiane kanë zbuluar se ortakja e kompanisë së plehrave të Tiranës ka qenë një mekanizëm për mafian e plehrave në Itali dhe pastrimin e parave të klanit mafioz Ndragheta. Deri ku e ka shtrirë këtë veprimtari në degën e saj në Tiranë – Eco Tirana?”, shkruan Zhupa.

Postimi i plotë i Zhupës:

Veliaj duhet të hetohet nga SPAK! Lidhja e tij me Flavio Tosin, me Andrea Migliorazin dhe gjithë veprimtaria e kompanisë “Eco Tirana” sh.a duhet hetuar nga organet e drejtësisë shqiptare.

Modeli i Veronës për Tiranën ishte refreni i Veliajt, pikërisht ky model që ka shërbyer sipas prokurorisë italiane për pastrimin e parave të pista të mafias italiane. Po Tirana si Verona a ka shërbyer për pastrimin e parave të pista? Po Veliaj si ortak 51% nëpërmjet a ka sherbyer?

Flavio Tosi i cili është personalitetit i Tiranës me firmën e Veliajt, I është dhuruar çelësi i qytetit sot është i akuzuar si bashkëpunetor në pastrimin e parave të Ndraghetes! Sa të lidhur janë Veliaj dhe Tosi në veprimtarinë e tyre në pastrimin e plehrave të qyteteve por edhe parave të pista të mafias italiane?

Hetimet e prokurorisë italiane kanë zbuluar se ortakja e kompanisë së plehrave të Tiranës ka qenë një mekanizëm për mafian e plehrave në Itali dhe pastrimin e parave të klanit mafioz Ndragheta. Deri ku e ka shtrirë këtë veprimtari në degën e saj në Tiranë – Eco Tirana?

Veliaj dhe kumbari i tij Edi Rama heshtin për këtë çeshtje! SPAK duhet të hetojë pa humbur kohë Erion Veliajn, lidhjet e tij me organizatën mafioze “Ndragheta” për pastrimin e parave nëpërmjet biznesit të mbetjeve.

/Tpz

OPINIONE

INTERVISTA