Zyrtari grek mesazh autoriteteve shqiptare: Qeveria duhet të zbatojë Kushtetutën, Beleri të betohet dhe të marrë detyrën!

Zëvendësministri i Jashtëm grek, Giorgos Kotsiras nga Këlcyra ka folur për çështjen ‘Beleri’. Zyrtari grek deklaroi se Greqia shpreson që çështja Beleri të zgjidhet sa më shpejt nga autoritetet shqiptare dhe sipas standardeve të BE.

Mesazhi në fjalë është bërë gjatë festës kombëtare të Greqisë, në varrezat ku prehen ushtarët grekë. Mes të tjerash Kotsiras theksoi rëndësinë e zbatimit të Kushtetutës së Shqipërisë, ndërsa shtoi se Beleri, kryetari i zgjedhur i Bashkisë së Himarës, duhet të betohet dhe të marrë detyrën.

“Uroj që çështja Beleri të zgjidhet sa më shpejt dhe sipas standardeve të BE. Beleri të betohet dhe të marrë detyrën. Qeveria duhet të zbatojë Kushtetutën”, tha zëvendësministri i Jashtëm grek.

Beleri u arrestua dy ditë para zgjedhjeve të 14 majit, nën akuzën e blerjeve të votave./BW

 

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne