19 milion jemenas vuajnë nga kequshqyerja dhe sëmundjet

Lufta midis koalicionit e drejtuar nga Saudite-Emiratet dhe kryengritësit Housi ka shkatërruar sistemin shëndetësor të Jemenit.

Kur palët ndërluftëtuese në Jemen u pajtuan të ndalonin luftën dhe të tërhiqnin trupat nga një qytet i rëndësishëm, kishte shpresë se më shumë ushqime dhe ilaçe do të vinin shpejt.

Por luftimet sporadike kanë vazhduar dhe po rritet dështimi për 19 milion jemenas, shumica fëmijë, që vuajnë nga kequshqyerja dhe sëmundjet.

Agjencitë e ndihmave kanë thënë se koha po mbaron, veçanërisht për fëmijët.

Burimi : Al Jazeera ./ ML

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne